Owoców będzie dużo więcej niż przed rokiem. Pogoda sprzyja uprawom

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-06-2018,9:20 Aktualizacja: 15-06-2018,9:48
A A A

Tegoroczna pogoda sprzyja uprawom owocowym. Będzie ich dużo więcej niż przed rokiem. Jako pierwsze na rynek trafiły truskawki, które nie są jednak tak tanie, jak by oczekiwał konsument. W hurcie kosztują 4,5-7 zł za kilogram.

- Owoców będzie więcej niż w ubiegłym roku, chyba, że gwałtowanie pogłębi się susza - powiedziała dr Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Dodała, że można byłoby mówić o rekordowych zbiorach, gdyby nie niedobór wody, który spowodował opadanie zawiązków owoców.

gradobicie, sad, sadownictwo, NOWOŻENIE WAPNIEM, straty w sadzie

Gradobicie w sadzie. Jak leczyć uszkodzenia liści i owoców?

Lokalnie występujące w całym kraju burze z gradem doprowadziły do uszkodzenia liści i owoców. Tuż po opadzie zaleca się wykonanie zabiegu zabezpieczającego rany przy użyciu produktu Topsin M 500 SC 1,5 l/ha lub środków zawierających...

Według ostatniego raportu Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa dotyczącego suszy obejmującego okres od 1 kwietnia do 31 maja, niedobór wody dotyka upraw truskawek oraz innych krzewów owocowych w ponad 88 proc. gmin.

Choć truskawki obrodziły, to z powodu suszy, a także wcześniejszego niż w ubiegłych latach plonowania, za kilka dni skończy się skup. Ceny w tym roku są niższe niż w ubiegłym.

Według Noseckiej, obecnie za owoce do tłoczenia zakłady przetwórcze płacą ok. 2,75 zł/kg podczas, gdy w ubiegłym roku średnia stawka wyniosła 3,75 zł/kg. Znacznie droższe są truskawki z przeznaczeniem do mrożenia, ich cena to 4,50 zł/kg z tendencją rosnącą.

- W ubiegłym roku średnio płacono za nie 5,40 zł/kg. Takie owoce muszą być odszypułkowane, a więc wymagają dodatkowych nakładów pracy, a chętnych do zbiorów owoców brakuje - zaznaczyła ekspertka.

pomocnicy rolnika, praca sezonowa w gospodarstwie, pomoc przy zbiorach, zbiory owoców i warzyw

Warzywa i owoce zgniją na polach i w sadach? Potrzeba rąk do pracy

Część warzyw i owoców może zgnić w tym roku na polach. Brakuje bowiem rąk do pracy przy zbiorach, bo zarobić można niewiele, a wysiłek duży. Podobny problem mają również rolnicy w innych krajach. Młodzież nie ma ochoty na schylanie...

Stąd też relatywnie wysoka cena rynkowa truskawek. W Warszawie za kilogram owoców na targowiskach czy straganach trzeba zapłacić 6-8,5 zł za kg, to znacznie więcej niż w skupie, ale - jak tłumaczyła Nosecka - jest to sposób na dodatkowy zarobek dla plantatorów.

W ubiegłym roku zbiory truskawek były na poziomie 177 tys. ton, wobec 197 tys. ton rok wcześniej.

Bardzo dobrze zapowiadają się zbiory czereśni i wiśni, więcej też będzie śliwek. Czereśnie, które już w coraz większej ilości trafiają do handlu są dorodniejsze i tańsze niż w 2017 r. Na rynku hurtowym w Broniszach kosztowały w czwartek 4-7 zł/kg w zależności od odmiany.

Do zbiorów dojrzał agrest. Uprawa jest marginalna (w ub.r. zebrano 10 tys. ton), ale mimo to przetwórcy nie są zainteresowani jego pozyskaniem. O ile w ubiegłym roku zakłady średnio płaciły 2,5 zł/kg, to dzisiaj proponują tylko 0,60 zł/kg.
 
Dobrze zapowiadają się też maliny, ale cena skupu zupełnie nie jest zależna od polskich zbiorów, gdyż decydują o tym Serbowie, którzy specjalizują się w produkcji tych owoców.

- Najważniejsze jest to, że przemysł nie ma zapasów mrożonek i koncentratów - stwierdziła Nosecka, a to sprzyja większym zakupom tych surowców na polskim rynku.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu