Masło jest coraz droższe. Tłuszczu zabraknie na święta?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
14-07-2017,13:15 Aktualizacja: 14-07-2017,13:57
A A A

Przez ostatni rok ceny masła na europejskim rynku hurtowym wzrosły o ponad 100 proc., w tym aż o 40 proc. w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. W najbliższych tygodniach stawki mają nadal iść w górę i w niektórych krajach tłuszczu może zabraknąć na święta Bożego Narodzenia.

Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl informuje w komentarzu na portalu forsal.pl, że według danych GUS pomiędzy początkiem drugiej połowy 2016 r. a marcem 2017 r. ceny detaliczne masła w Polsce wzrosły o 28 proc. Podobnie było w innych krajach Unii Europejskiej.

masło, ceny masła, produkcja masła, tłuszcze, przetwory mleczne, omp

Masło drożeje, ale produkcja spada. Przez duże zapasy OMP?

W pierwszych czterech miesiącach 2017 roku produkcja masła w Unii Europejskiej była o 5,3 proc. mniejsza niż w analogicznym okresie przed rokiem i wyniosła 744 tys. ton - informują eksperci z Komisji Europejskiej. Największy spadek...

Wzrost kosztów zakupy tego tłuszczu dla konsumentów był spowodowany zmianą ceny na rynku hurtowym. Od czerwca do grudnia 2016 r. kontrakty notowane na giełdzie Eurex poszybowały z 3 do 4,5 tys. euro za tonę, czyli o 50 proc.

Przeliczając na złotego otrzymujemy kwotę 26,5 tys. zł za tonę, czyli 26,5 zł za kg oraz 5,3 zł za kostkę 200 gr. Są to jednak wartości bez podatku, marży detalicznej, czy kosztów transportu.  Dane GUS pokazują, że od kwietnia do czerwca koszty zakupu masła w sklepach zwiększyły się jedynie o 4 proc.

Biorąc pod uwagę historyczne zależności z ostatniej dekady, notowania rynkowe w Polsce i w Europie Zachodniej były bardzo do siebie zbliżone. Jeżeli więc stawki w UE będą nadal wysokie, to możemy być praktycznie pewni, że w naszym kraju także osiągną podobne wartości.

Elementem, który może niepokoić konsumentów może być fakt, że zmiany na rynku masła nie są wynikiem spekulacji inwestorów finansowych, ale pochodną fundamentalnych przetasowań w popycie i podaży na ten produkt - przekonuje Lipka.

"Financial Times" zwraca uwagę, że pierwszy raz od 7 lat w 2016 r. spadła produkcja mleka na świecie. Dziennik w swoich analizach cytuje również obawy jednego z wiodących producentów masła w Europie, który ostrzegał brytyjskich konsumentów, że nie będzie wystarczająco dużo tego produktu na święta Bożego Narodzenia.

Obecnie trudno ocenić, czy te obawy sprawdzą się, ale można być praktycznie pewnym, że ceny w sklepach tego popularnego tłuszczu w najbliższych tygodniach wzrosną przynajmniej o kolejne 20-30 proc.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt