Grupa Azoty prowadzi rozmowy z instytucjami w związku ze swoją sytuacją finansową

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Bytniewska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
29-09-2023,8:00 Aktualizacja: 29-09-2023,8:03
A A A

Grupa Azoty prowadzi dalsze rozmowy z instytucjami finansowymi w związku z sytuacją finansową spółki - poinformował w czwartek wiceprezes Grupy Azoty Marek Wadowski. Zapewnił, że grupa ma środki pieniężne i wolne limity finasowania, które umożliwiają bieżące regulowanie zobowiązań.

Wiceprezes Grupy Azoty Marek Wadowski przypomniał, że 31 sierpnia br. spółka podpisała porozumienia z 13 instytucjami finansującymi, na mocy, których zgodziły się one na odstąpienie od stosowania wybranych warunków umów o finansowanie Grupy Azoty oraz Grupy Azoty Police. Wyjaśnił, że chodzi o wskaźnik dług netto/EBITDA.

"Można powiedzieć, że nie mieścimy się w przedziale dopuszczalnym przez umowy finansowania, w związku z tym podpisaliśmy porozumienie, które dotyczy daty 30 czerwca 2023 r." - wskazał Wadowski. "Prowadzimy dalej rozmowy z instytucjami finansowymi na temat kolejnych okresów. Te rozmowy są w toku. Niemniej jednak, to pierwsze porozumienie jest bardzo istotnym elementem" - dodał Wadowski.

grupa azoty, wyniki finansowe, przychody, zysk, marża, produkcja nawozów, nawozy, sprzedaż

Minusy w wynikach finansowych Grupy Azoty. Widać ożywienie w segmencie Agro

W II kwartale br. Grupa Kapitałowa Grupa Azoty uzyskała skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 3 491 mln zł, wynik EBITDA na poziomie minus 608 mln zł i marżę EBITDA na poziomie minus 17,4 proc. Koncern podkreśla, że...

Bezpieczna sytuacja spółki

Dodał, że wszyscy, którzy uczestniczą w tych negocjacjach "patrzą pozytywnie na ich wynik". "Jeszcze sporo pracy przed nami, niemniej jednak jesteśmy spokojni, że takie porozumienie z instytucjami finansowymi w odpowiednim momencie, takim, który będzie potrzebny, jak najbardziej jest możliwe do zawarcia - ocenił Wadowski.

Zapewnił, że sytuację finansową Grupy Azoty jest stabilna, reguluje swoje zobowiązania na bieżąco. "Mamy środki pieniężne i wolne limity finasowania na takiej wysokości, która umożliwia bieżące regulowanie wszystkich naszych zobowiązań. Tutaj nie ma powodu do niepokoju" - zaznaczył. Wiceprezes podkreślił, że Grupa Azoty utrzymuje na dobrym poziomie płynność finansową i ma stabilną sytuację finansową. Poinformował, że wolne limity finansowania jakie ma Grupa Azoty to 4,2 mld zł, a środki pieniężne to prawie 1,5 mld zł. "Sytuacja spółki jest bezpieczna" - dodał.

Rosnące koszty produkcji

Na dzień 30 czerwca 2023 r. wskaźnik dług netto/EBITDA Grupy Azoty wyniósł -3,31. Na koniec 2022 r. kształtował się on na poziomie 0,86. Wskaźnik ogólnego zadłużenia grupy wyniósł 66,2 proc. podczas gdy na koniec ubiegłego roku było to 61,5 proc.

W I półroczu br. Grupa Azoty uzyskała skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 7 mld 386 mln zł, wynik EBITDA na poziomie minus 1 mld 9 mln zł i marżę EBITDA na poziomie minus 13,7 proc.

Przedstawiciele Grupy Azoty tłumaczyli, że spółka w I półroczu br. borykała się w wysokimi kosztami produkcji wynikającymi z szczególnie z wysokich cen energii elektrycznej, ale też gazu i surowców chemicznych, ze spadkiem popytu na produkty, spadkiem ich cen oraz konkurencją szczególnie ze strony producentów azjatyckich, głównie w segmencie tworzy i chemicznym.

Wyższy import mocznika

Wiceprezes Wadowski zwrócił uwagę, odnosząc się do segmentu Agro, że o ile import saletry spadł, to import mocznika był nadal istotny - wyższy niż w latach ubiegłych.

orlen, obajtek, grupa azoty, puławy, grupa azoty puławy, przejęcie, nawozy

Prezes Orlenu: kontynuujemy analizy ws. ewentualnego przejęcia ZA Puławy

Prezes Orlenu Daniel Obajtek poinformował w środę, że koncern kontynuuje analizy w sprawie ewentualnego przejęcia Zakładów Azotowych Puławy, należących do Grupy Azoty. - Konsolidacja przemysłu nawozowego jest konieczna - ocenił....

"Otworzyliśmy nowy sezon nawozowy, który charakteryzuje się zwiększonym popytem, co wpływa też na poziom naszej produkcji. Liczymy, że spadające ceny produktów rolnych będą rekompensowane rządowymi dopłatami dla rolników w wysokości 10 mld zł, dotyczącymi zakupu nawozów, paliw oraz dopłatami do cen płodów rolnych" - stwierdził Wadowski. Jego zdaniem dopłaty będą budowały popyt na nawozy.

Od III kwartału 2023 r. Grupa Azoty obserwuje istotny wzrost popytu w segmencie Agro. "W sierpniu br. spółki grupy kapitałowej wyprodukowały zgodnie z szacunkami 251 tys. ton nawozów azotowych, a dla porównania w maju było to 140 tys. ton" - wskazała spółka w komunikacie.

Grupa Azoty zakłada więc, że w kolejnych miesiącach producenci rolni będą nadal zwiększać swoją aktywność zakupową.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej