Ubóstwo energetyczne - ilu dotyka Polaków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: k.perkowska | perkowska@apra.pl
15-01-2018,15:30 Aktualizacja: 15-01-2018,16:08
A A A

Trudności w zaspokojeniu potrzeb energetycznych ma w Polsce około 1,3 mln gospodarstw domowych. To dużo, lecz odsetek osób żyjących w ubóstwie energetycznym systematycznie spada - twierdzą autorzy raportu na ten temat.

Instytut Badań Strukturalnych przygotował raport "Ubóstwo energetyczne w Polsce 2012-2016". Katarzyna Sałach i Piotr Lewandowski przyznają, że choć sytuacja nadal nie wygląda dobrze, co roku nieznacznie się poprawia.

Według autorów raportu, gospodarstwo domowe ubogie energetycznie to takie, które ma kłopoty z zaspokojeniem potrzeb energetycznych z powodu niskich dochodów lub charakterystyki mieszkania. 

odnawialne źródła energii, nfośigw, instytut energetyki odnawialnej, energia cieplna, energia elektryczna

Jak wykorzystać potencjał ciepła i energii z OZE?

Systemy ciepłownicze współpracujące z odnawialnymi źródłami energii i magazynami ciepła będą tematem branżowej konferencji, na którą 17 stycznia br. zaprasza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Spotkanie...

- Jeśli koszty zaspokojenia potrzeb energetycznych są tak wysokie, że domownicy stają przed dylematem czy ograniczyć te potrzeby, czy też oszczędzać kosztem np. żywności, leków lub edukacji, to wówczas mówimy już o ubóstwie energetycznym - wyjaśniają.

W 2016 r. 12,2 proc. mieszkańców Polski było dotkniętych ubóstwem energetycznym. Oznaczało to 4,6 mln osób wchodzących w skład 1,3 mln gospodarstw domowych.

Wśród ubogich energetycznie nieznaczna większość (2,5 mln) była równocześnie uboga dochodowo.

Odsetek ubogich energetycznie obniżył się z 14,4 proc. w 2012 r. do 12,2 proc. w 2016 r. - W ujęciu absolutnym to spadek o 880 tys. osób - podkreślają eksperci. Wynikał on niemal w całości ze spadku liczby osób, które były równocześnie ubogie energetycznie i dochodowo. - Największy spadek rok do roku wystąpił między 2015 a 2016 r. i można go powiązać z wprowadzeniem programu Rodzina 500+ - dodają. 

elektrownia wodna, hydroelektrownia, energia elektryczna, modernizacja, pge, energia odnawialna, turbina Kaplana

Hydroelektrownia doczeka się modernizacji

Elektrownię wodną Dębe czeka kompleksowa modernizacja. PGE Energia Odnawialna planuje rozpocząć ją w drugiej połowie tego roku. Prace w elektrowni wodnej obejmować będą wymianę wyposażenia technologicznego, w tym hydrozespołów z układami...

Odsetek osób, które były ubogie energetycznie, ale nie dochodowo praktycznie się nie zmienił i wynosił około 5,5 proc. populacji.

Zdecydowaną większość (2/3) ubogich energetycznie stanowią mieszkańcy wsi. - Jest to konsekwencja względnie niskich dochodów i zamieszkiwania w domach jednorodzinnych o często dość dużych metrażach i niskiej efektywności energetycznej. Istotny jest też częsty brak dostępu do sieci ciepłowniczej i gazowej - wyjaśniają autorzy.

Ubóstwo energetyczne jest też istotnym zjawiskiem w miastach poniżej 20 tys. mieszkańców, gdzie co ósma osoba ma trudności z zaspokojeniem potrzeb energetycznych. W dużych miastach skala tego problemu jest niewielka (ok. 5 proc.).

Stopa ubóstwa energetycznego jest niemal 4-krotnie wyższa wśród mieszkańców budynków jednorodzinnych (lub szeregowych bądź bliźniaków) niż wielorodzinnych. Istotny jest też wiek budynku. W budynkach wielorodzinnych kłopoty z zaspokojeniem potrzeb energetycznych mają zwłaszcza mieszkańcy przedwojennych kamienic. Stanowią oni 40 proc. wszystkich ubogich energetycznie mieszkańców budynków wielorodzinnych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama