Hydroelektrownia doczeka się modernizacji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: k.perkowska | perkowska@apra.pl
11-01-2018,8:05 Aktualizacja: 10-01-2018,17:11
A A A

Elektrownię wodną Dębe czeka kompleksowa modernizacja. PGE Energia Odnawialna planuje rozpocząć ją w drugiej połowie tego roku.

Prace w elektrowni wodnej obejmować będą wymianę wyposażenia technologicznego, w tym hydrozespołów z układami sterowania i automatyki, a także instalacji elektrycznej oraz odwodnienia. Modernizacja ma potrwać do końca 2022 r., a po jej zakończeniu produkcja energii elektrycznej w elektrowni powinna wzrosnąć aż o 17 proc., do około 120 GWh/rok.

wiatrak, farma wiatrowa, elektrownia wiatrowa, pge, energia odnawialna, awaria wiatraka, turbina wiatrowa

Sami wymienili 19-tonową przekładnię wiatraka

W jednym z wiatraków na należącej do PGE Energia Odnawialna farmie wiatrowej Lake Ostrowo została wymieniona przekładnia główna. To skomplikowane logistycznie i technicznie zadanie po raz pierwszy samodzielnie wykonali, własnymi...

Elektrownia Wodna Dębe pracuje od 1963 roku. Zbudowano ją przy stopniu wodnym obejmującym 230-metrową zaporę na rzece Narew.

Budynek elektrowni stanowi element budowli piętrzącej wodę. Jego część podziemna składa się z dwóch bloków żelbetowych, a w każdym z nich zamontowane zostały dwa hydrozespoły z turbinami Kaplana o średnicy wirnika 4,8 m, sprzężone z generatorami o mocy 6,25 MVA każdy. W części nadziemnej znajduje się hala maszyn z pomieszczeniami technologicznymi, nastawnią, rozdzielnią niskiego napięcia oraz halą montażową.

Elektrownia połączona jest z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym pięcioma liniami o napięciu 110 kV poprzez dwa transformatory blokowe o mocy 16 MVA każdy, a jej moc zainstalowana wynosi 20 MW, osiągana przy spadzie 5,7 m i przełyku instalowanym turbin 428 m³/s.

pellet, biomasa, stelmet, grudziądz, ekologiczne paliwo, energia cieplna, naturalny nawóz

Pierwsza partia pelletu zjechała z taśm produkcyjnych

Produkcja pelletu w nowym zakładzie Grupy Stelmet w Grudziądzu ruszyła w pierwszym tygodniu stycznia. Inwestycja została zrealizowana w spodziewanym terminie i budżecie. Jej wartość wyniosła około 20 mln zł. Pierwszą wyprodukowaną partią pelletu na...

- Planowana modernizacja przyniesie EW Dębe liczne korzyści. Scentralizowana i zautomatyzowana zostanie obsługa urządzeń elektrycznych i mechanicznych, poprawi się też efektywność energetyczna elektrowni. Modernizacja zakłada ponadto poprawę warunków ochrony środowiska. Zminimalizowane zostanie użycie ropopochodnych środków smarnych na rzecz materiałów biodegradowalnych – podkreślają przedstawiciele spółki.

- Realizacja inwestycji daje gwarancję bezawaryjnej pracy elektrowni przez kolejne minimum 40 lat, zapewniając najwyższą dyspozycyjność i niezawodność pracy, poprawę ergonomii obsługi oraz radykalne zmniejszenie zagrożenia pożarowego – dodają.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama