W uprawach bez większych strat. Pogoda sprzyja roślinom

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-04-2018,10:10 Aktualizacja: 30-04-2018,10:19
A A A

Z przeprowadzonych w marcu przez rzeczoznawców wojewódzkich badań wynika, że w bieżącym roku uprawy ozime przezimowały nieco gorzej niż w roku ubiegłym, ale praktycznie bez większych strat - informuje GUS.

Przebieg warunków agrometeorologicznych w okresie tegorocznej zimy był na ogół korzystny dla zimujących roślin. Wznowienie wegetacji roślin ozimych na przeważającym obszarze kraju rozpoczęło się pod koniec trzeciej dekady marca, a korzystne warunki agrometeorologiczne umożliwiły wykonywanie wiosennych prac polowych.

oziminy, przezimowanie ozimin, gus, wegetacja roślin ozimych

Oziminy przezimowały nieco gorzej niż rok temu

Na początku bieżącego roku było chłodniej niż średnio w latach 1971-2000. Ponadto zanotowano mniej opadów - podał w środę GUS. Oziminy przezimowały zatem nieco gorzej niż rok temu. Główny Urząd Statystyczny podał, że średnia...

Według oceny rzeczoznawców wojewódzkich GUS, w kraju do zaorania zakwalifikowano tylko ok. 1,5 proc. powierzchni zasiewów zbóż ozimych oraz ok. 4 proc. rzepaku i rzepiku ozimego.

Największe straty zimowe w powierzchni plantacji rzepaku i rzepiku ozimego odnotowano w województwach: kujawsko-pomorskim - 18 proc. oraz mazowieckim - 10 proc. i w wielkopolskim - 8 proc., natomiast zbóż ozimych najwięcej przewiduje się zaorać w województwach: kujawsko-pomorskim - 10 proc., wielkopolskim - ok. 3 proc. i mazowieckim - 2 proc.

W kwietniu przystąpiono do siewów owsa, pszenicy jarej, jęczmienia jarego, buraków cukrowych oraz sadzenia ziemniaków.

W drugiej połowie miesiąca wystąpił znaczny wzrost temperatury, który przyczynił się do gwałtownego przyspieszenia siewów roślin jarych, ich wschodów oraz wegetacji ozimin.

pszenica, plantacja

Sprawdzić stan ozimin

Wiosną istotne jest przeprowadzenie możliwie szybko analizy stanu sanitarnego ozimin. Zazwyczaj rozwój chorób w początkowym okresie wegetacji jest niewielki i rośliny nie wymagają stosowania fungicydów. Bywają jednak wyjątki....

Pod koniec pierwszej dekady kwietnia odnotowano rozpoczęcie kwitnienia drzew i krzewów owocowych oraz roślin na plantacjach jagodowych. Do połowy trzeciej dekady nie zaobserwowano przemarznięcia pąków i kwiatów na drzewach i krzewach owocowych.

W ocenie GUS rośliny sadownicze przezimowały na ogół bardzo dobrze. Krótkotrwałe spadki temperatury występujące w lutym i marcu nie spowodowały w sadach praktycznie żadnych strat. Natomiast w niektórych rejonach kraju odnotowano niewielkie uszkodzenia na plantacjach truskawek, a straty dotyczyły szczególnie młodych plantacji.

Ostateczna ocena strat zimowych, jak i wiosennych oraz ocena stanu zasiewów upraw rolnych i ogrodniczych zostanie przeprowadzona w drugiej połowie maja.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu