Oziminy przezimowały nieco gorzej niż rok temu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Małgorzata Dragan PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-04-2018,12:50 Aktualizacja: 25-04-2018,13:03
A A A

Na początku bieżącego roku było chłodniej niż średnio w latach 1971-2000. Ponadto zanotowano mniej opadów - podał w środę GUS. Oziminy przezimowały zatem nieco gorzej niż rok temu.

Główny Urząd Statystyczny podał, że średnia temperatura powietrza w Polsce w pierwszym kwartale wyniosła -0,6 st. C i była niższa od średniej z wielolecia o ok. 0,7 st. C, a średnia suma opadów ukształtowała się na poziomie ok. 72 mm i stanowiła ok. 78 proc. średniej z lat 1971-2000.

pszenica, śnieg, pole

Pomóż oziminom w regeneracji po zimie

Rolnicy z pewnością zapamiętają specyficzną zimę 2017/18. Niestety, w kolejnych miesiącach mogą odczuwać jej negatywne skutki. Ze względu na warunki atmosferyczne - utrzymujące się długotrwale dodatnie temperatury, a następnie ostre mrozy - w...

Pogoda w marcu na ogół nie stwarzała zagrożenia dla zimujących roślin. W pierwszej i drugiej dekadzie miesiąca w całym kraju nadal trwała zimowa przerwa w wegetacji. W trzeciej dekadzie lokalnie - głównie w zachodniej Polsce - ruszyła wegetacja roślin ozimych i trwałych użytków zielonych.

Marcowe deszcze przyczyniły się do dobrego uwilgotnienia wierzchniej warstwy gleby. Obserwowane miejscami nadmierne uwilgotnienie gleby i podtopienia utrudniały lub uniemożliwiały jednak wykonywanie wiosennych prac polowych.

Pod koniec miesiąca lokalnie - na polach równomiernie uwilgotnionych - głównie w południowej części kraju, rozpoczęto siewy owsa, pszenicy jarej i jęczmienia jarego.

Uprawy ozime przezimowały nieco gorzej niż w roku ubiegłym. Jako gorszy niż przed rokiem oceniono stan na wiosnę zasiewów roślin w województwach wielkopolskim, zachodniopomorskim, łódzkim, opolskim i warmińsko-mazurskim.

pszenica, plantacja

Sprawdzić stan ozimin

Wiosną istotne jest przeprowadzenie możliwie szybko analizy stanu sanitarnego ozimin. Zazwyczaj rozwój chorób w początkowym okresie wegetacji jest niewielki i rośliny nie wymagają stosowania fungicydów. Bywają jednak wyjątki....

Z kolei na rynku rolnym w pierwszym kwartale przeciętne ceny skupu większości podstawowych produktów były wyższe niż przed rokiem. Tańsza była jedynie pszenica, ziemniaki oraz żywiec wieprzowy.

Od początku bieżącego sezonu (lipiec 2017 r.) skup zbóż podstawowych (z mieszankami zbożowymi bez ziarna siewnego) wyniósł 8 mln 156,5 tys. ton i był o 0,2 proc. mniejszy od o notowanego przed rokiem. Skup zbóż podstawowych stanowił 29,4 proc. ubiegłorocznych zbiorów (23,8 proc. rok wcześniej).

W marcu dostawy zbóż podstawowych do skupu były o 19,2 proc. mniejsze rok do roku i o 9,7 proc. większe miesiąc do miesiąca.

W pierwszym kwartale - w wyniku zwiększonej krajowej podaży podstawowych gatunków żywca - łączny skup żywca rzeźnego (wbc) był o 9,3 proc. większy niż w analogicznym okresie ub. roku i wyniósł 924,4 tys. ton. 
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu