Prezydent zapewnił, że rolnicy będą mogli liczyć na pomoc w razie suszy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
26-04-2019,8:20 Aktualizacja: 26-04-2019,8:25
A A A

Resort rolnictwa dysponuje pieniędzmi na ewentualne wsparcie dla rolników; w razie suszy będą oni mogli liczyć na pomoc rządu - powiedział w czwartek w Łosicach (Mazowieckie) prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział też m.in. starania o systematyczne podnoszenie emerytur.

Podczas spotkania z mieszkańcami rolniczego regionu Duda poinformował, że przed czwartkową wizytą rozmawiał z szefem MRiRW Janem Krzysztofem Ardanowskim.

susza, Jan Krzysztof Ardanowski, straty w uprawach, susza 2019

Ardanowski obawia się suszy. Najbliższe dni zadecydują o wzroście upraw

Najbliższe kilkanaście dni zadecyduje, czy zboża jare będą miały odpowiednie warunki do wzrostu - powiedział PAP w środę minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że w zależności od dalszych warunków pogodowych, mogą być...
Minister prosił go by przekazać rolnikom, że polski rząd walczy w UE o większe niż pierwotnie przewidywano pieniądze na wspólną politykę rolną i że "wygląda na to, że skończy się to sukcesem", a "w stosunku do pierwotnych propozycji przedstawionych przez Komisję Europejską te pieniądze rzeczywiście będą większe".

- Ale prosił mnie o jeszcze jedno, powiedział mi: wiesz, ludzie widzą, jaka jest pogoda i obawiają się, że będzie, jak w zeszłym roku, że będzie susza; powiedz im, że cały czas monitorujemy sytuację, że instytut w Puławach ją bardzo wnikliwie monitoruje i że ja mam środki, które zabezpieczają ewentualne wsparcie, żeby pracowali spokojnie i się nie martwili, że w razie czego pomoc będzie. Prosił mnie, żebym to bardzo mocno tutaj powiedział - że w razie czego rolnicy będą mogli liczyć na pomoc rządu - mówił prezydent.

Duda nawiązał także do elementów tzw. piątki PiS, w tym rozszerzenie programu 500 plus tak, by świadczenie przysługiwało już na pierwsze dziecko - nad którym prace toczą się w Sejmie - oraz do podpisanej przez siebie 2 dni wcześniej ustawy o jednorazowym wsparciu emerytów - tzw. świadczeniu "Emerytura plus".

susza rolnicza, pieniądze, susza, Norbert Kaczmarczyk, interpelacja

Susza rolnicza. Czy rząd zabezpieczył pieniądze na pomoc rolnikom?

Rolnicy alarmują, że w wielu powiatach już dziś mamy do czynienia z suszą rolniczą. Taka sytuacja z pewnością spowoduje znaczne straty w uprawach, a co za tym idzie także kłopoty z płynnością finansową wielu gospodarstw. Co w tej sprawie robi...
Zwrócił uwagę, że koszt tego świadczenia dla emerytów wyniesie ok. 11 mld zł, co pokazuje - według niego - "jak bardzo trudną sprawą jest stałe znaczące podwyższenie emerytur".

- Ale ja rozmawiałem z panem premierem, rozmawiałem z panią minister Elżbietą Rafalską i będziemy się starali te emerytury systematycznie podnosić - zadeklarował prezydent. Duda zaznaczył, że intencją władz jest podnoszenie emerytur w "systemie kwotowym", ponieważ "ta pomoc zwłaszcza jest potrzebna tym, którzy otrzymują najniższe świadczenia".

- Mam nadzieję, że to, co państwo dostaniecie już w przyszłym miesiącu pomoże załatwić przynajmniej część spraw życiowych, które gdzieś tam czekają na załatwienie, które gdzieś zalegają, że przyczyni się do poprawienia jakości życia, ale mam nadzieję, że będziemy także w stanie podnosić te emerytury w przyszłości i mam nadzieję, że być może w przyszłym roku, przy dobrej sytuacji budżetowej znów będzie możliwe jednorazowe świadczenie dla emerytów - dodał prezydent.

rzepak ozimy, rośliny, plantacja, pole, Sahryń

Walka z suszą w rzepaku

W zeszłym tygodniu w Sahryniu na Zamojszczyźnie na jednej z plantacji rzepaku ozimego wykonano oprysk jednym z produktów zawierających krzem, a dodatkowo także potas. Jest to próba wsparcia roślin dotkniętych silnym niedoborem wody....
Przypomniał, że 2019 r. to rok wyjątkowy ze względu na rocznice - 30 lat temu w sensie politycznym staliśmy się członkami wielkiej wspólnoty Zachodu, dlatego że padła żelazna kurtyna. - Obchodzimy dwudziestolecie naszego członkostwa w sojuszu północnoatlantyckim, obchodzimy 15-lecie naszego członkostwa w Unii Europejskiej - wyliczał.

- Wszystkie te decyzje były decyzjami dobrymi dla Rzeczypospolitej, były decyzjami - jestem przekonany - dobrymi także dla nas, dla naszej przyszłości i dla przyszłości naszych dzieci i wnuków - powiedział w Łosicach prezydent.

Duda powiedział, że będzie mógł czuć się spełniony, jako prezydent, jeśli poprawi się jakość życia Polaków, "żeby żyć tak jak żyje się w krajach na zachodzie w Unii Europejskiej".

- Wszędzie gdzie jestem powtarzam i przypominam, że ja będę mógł uznać, że dobrze spełniłem swoją prezydencką służby wtedy, kiedy kończąc ją będę mógł usłyszeć od zwykłej polskiej rodziny: żyje nam się lepiej, niż wtedy kiedy pan zaczynał. Taki był najważniejszy cel, który sobie obrałem - najpierw idąc w ogóle do tego żeby zajmować się polityką, a potem wtedy, kiedy stanąłem do wyborów prezydenckich - mówił.

susza, polityka, wybory, wybory do Parlamentu Europejskiego

Susza w kampanii wyborczej. Wiosna apeluje o debatę kandydatów

Kandydat partii Wiosna do PE w okręgu podlasko-warmińsko-mazurskim Sławomir Gromadzki, zaapelował w środę o działania zapobiegające suszy; chce też debaty o rolnictwie z innymi kandydatami w tych wyborach. - Dzisiaj mamy już nie tylko do czynienia...
Podkreślał, że wydatki socjalne można było wygospodarować dzięki dobrej polityce gospodarczej, ale też dzięki zapobieżeniu wyłudzania podatku VAT, który sięgał 50 mld zł.

- Ktoś te pieniądze do tej pory kradł, ktoś pozwalał na to, żeby były kradzione. To się skończyło. Dzisiaj jest prowadzona twarda, ale odpowiedzialna polityka i dzięki temu właśnie można realizować takie programy jak 500 plus, dzięki temu właśnie jest możliwe wspieranie emerytów rencistów - powiedział prezydent Duda.

Mówił, że przyjechał do Łosic, na wschodnią granice woj. mazowieckiego ze względu na tu żyjących ludzi. - To było dla mnie ważne, dlatego że państwo jesteście ważni, ze względu na waszą historię - historię waszego miasta, które na prawie 50 lat utraciło swoje prawa miejskie przez to, że wychowało bohaterów, którzy walczyli w powstaniu listopadowym, w powstaniu styczniowym - powiedział prezydent.

Przypomniał też, że w latach II wojny światowej ludzie ryzykując własnym życiem uratowali Stellę Zylbersztajn, która odwdzięczyła się im doprowadzając do uhonorowania ponad dwudziestu osób z Łosic tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

zmiany klimatu, ocieplenie klimatu, Krzysztof Błażejczyk, susza, huragan, szkodniki w uprawach

Ulewy, tornada i susza stają się zmorą rolników. A lepiej nie będzie

W ostatnich 30 latach 64 proc. strat w Europie było bezpośrednio związanych z pogodą i czynnikami klimatycznymi. Zacierają się różnice między porami roku, co ma ogromne znaczenie dla rolnictwa. - Patrząc na zapisy stacji meteorologicznych...

- To miasto zasługuje na to, żeby odwiedził je prezydent Rzeczypospolitej i osobiście powiedział: dziękuję - mówił oklaskiwany przez zebranych.

Podkreślał, że liczy, iż za dwadzieścia kilka kilometrów stąd będzie wkrótce skrzyżowanie autostrady A2, z drogą europejską Via Carpatia, a wraz z tym przyjdą tu inwestorzy i wrócą ci, którzy wyjeżdżali za pieniędzmi i pracą na Zachód. - Ja wierzę w to, że młodzi tutaj na ojcowiznę wrócą, tylko chciałbym żebyśmy im po temu stworzyli lepsze warunki - stwierdził.

Duda spotkał się z mieszkańcami na placu przy kościele Świętej Trójcy. Podczas spotkania śpiewał i przygrywał regionalny zespół "Zakrze Śpiewa". Na spotkanie z głową państwa przyszło ok. tysiąca osób. Po przemówieniu prawie godzinę Duda witał się z mieszkańcami, rozmawiał i robił sobie z nimi zdjęcia.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement