Od marca do maja wystąpiła susza rolnicza

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-05-2019,14:25 Aktualizacja: 23-05-2019,14:31
A A A

Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa stwierdził, że od 21 marca do 20 maja wystąpiła susza rolnicza na obszarze Polski. Największy niedobór wody zarejestrowano w płn.-zach. części kraju, który dotknął przede wszystkim zboża jare i ozime.

W pierwszym okresie raportowania (od 20 marca do 20 maja) średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -48 mm.

deszczomierz, woda, ziemia

Wreszcie przyszedł długo oczekiwany deszcz

W ostatnich dniach w rejonie Podlasia po bardzo długiej przerwie odnotowano pierwsze obfitsze opady deszczu tej wiosny, lecz także wraz z napływem ciepłych mas powietrza w powietrzu wisi widmo nawałnic. Dynamiczna pogoda stała się codziennością....

Według IUNG, marzec, kwiecień i maj były ciepłe. W tym okresie opady atmosferyczne były zróżnicowane.

Największy niedobór wody (KBW poniżej -120 mm) w tym 6-dekadowym okresie wystąpił na terenie Pojezierza Lubuskiego. Natomiast najmniejszy był na południu kraju oraz na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim (KBW - od 50 do powyżej 50 mm).

Według IUNG, susza rolnicza występuje na terenie województw: Lubuskiego, Pomorskiego, Zachodniopomorskiego i Wielkopolskiego.

Deficyt wody notowany jest w uprawach: zbóż jarych i ozimych oraz truskawek.

"W pierwszym okresie raportowania od 21 marca do 20 maja 2019 r. największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach odnotowano w 68 gminach Polski (ok. 3 proc. kraju), wystąpiła w 4 województwach na powierzchni 0,64 proc. gruntów ornych" - informuje raport IUNG.

susza rolnicza, opady deszczu, jan krzysztof ardanowski, niedobór wody, klimatyczny bilans wodny

Deszcze zmniejszyły zagrożenie suszą. 20 maja pierwszy raport

- Ostatnie deszcze zmniejszyły zagrożenie suszą, ale ono nie zniknęło - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa 20 maja opublikuje pierwsze szacunki o suszy. - Wtedy zaczyna się okres...

W mniejszym zakresie dotknięte zostały suszą zboża ozime. Odnotowano ją w 45 gminach na terenie 4 województw. Niedobór wody stwierdzono także w uprawach truskawek. Suszę rolniczą odnotowano 24 gminach Polski położonych na ternie województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego oraz wielkopolskiego.

"Stwierdzamy, że niedobory wody dla roślin uprawnych wynoszące od -70 do -100 mm, wystąpiły na dużym obszarze kraju. Według obecnych warunków pogodowych straty plonów z powodu deficytu wody, powodujące obniżenie plonów przynajmniej o 20 proc. w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych, wystąpiły w uprawach zbóż jarych i ozimych oraz truskawek. Natomiast na południu kraju zasoby wodne są duże, na polach uprawnych występuje nadmiar wody, co może skutkować również znacznym obniżeniem plonów roślin uprawnych" - czytamy w raporcie IUNG.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement
Advertisement