Deszcze zmniejszyły zagrożenie suszą. 20 maja pierwszy raport

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Longina Grzegórska-Szpyt PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-05-2019,9:20 Aktualizacja: 17-05-2019,9:37
A A A

- Ostatnie deszcze zmniejszyły zagrożenie suszą, ale ono nie zniknęło - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa 20 maja opublikuje pierwsze szacunki o suszy.

- Wtedy zaczyna się okres sześciodekadowych raportów, które określą, czy w tej chwili w poszczególnych regionach Polski są już przesłanki, aby mówić o suszy, która będzie skutkowała pomocą publiczną - powiedział polityk.

susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy, szacowanie strat, klimatyczny bilans wodny, rafał romanowski

Resort monitoruje zagrożenie. Rolnicy chcą ogłoszenia stanu klęski żywiołowej

- Ministerstwo rolnictwa na bieżąco monitoruje zagrożenie wystąpienia suszy w uprawach - mówił na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa wiceminister Rafał Romanowski. Zapewnił, że jeżeli gospodarze poniosą straty z powodu klęski, to dostaną...

Szef resortu przyznał, że jeszcze nie wiadomo, czy w tym roku straty w rolnictwie mogą być na tyle istotne, że trzeba będzie uruchomić program pomocy publicznej, ale będziemy sytuację analizować.

- Powtarzam zapewnienie premiera Morawieckiego, że jeżeliby się okazało, że susza w Polsce będzie się rozszerzała i spowoduje istotne straty w rolnictwie, to rząd rolników bez pomocy nie zostawi - dodał Ardanowski.

Minister zapowiedział, że za kilka dni minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk ogłosi duży program retencji w Polsce. Dodał też, że na ostatnim etapie są uzgodnienia programu małej retencji w rolnictwie, który ma finansowanie z obecnego PROW, na co wyraziła zgodę Komisja Europejska.

- Tych programów nie wolno zaniedbać, nawet jeżeli chwilowo padają deszcze. To jest naprawienie sytuacji hydrologicznej w rolnictwie, która od wielu lat jest popsuta - wskazał szef resortu.

pietruszka, warzywa gruntowe, ceny warzyw, krystyna świetlik, Rynek Hurtowy Bronisze

Ceny pietruszki biją rekordy. Rosną obawy o plony warzyw

Kilogram pietruszki kosztuje już prawie 20 zł. Wszyscy już narzekają na wysokie ceny, a brak dostatecznej ilości opadów rodzi obawy o tegoroczne plony - zwłaszcza warzyw gruntowych. Na początku maja pietruszka kosztowała 14 zł za kg, a w...

Polityk niedawno mówił, że w związku ze skutkami ubiegłorocznej suszy, rząd na pomoc rolnikom przeznaczył ponad pół miliarda euro. Wskazywał też, że KE zgodziła się na przesunięcie w ramach obecnego PROW-u ok. 1 mld zł na gospodarowanie wodą na obszarach wiejskich.

Susza rolnicza określana jest za pomocą klimatycznego bilansu wodnego (KBW), czyli różnicy pomiędzy opadem atmosferycznym a ewapotranspiracją potencjalną (parowanie gleby i roślin).

Wystąpienie wartości krytycznej KBW oznacza obniżenie plonów o 20 proc. w skali gminy w danym roku w stosunku plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa zajmuje się m.in. monitoringiem suszy. Informacja o jej wystąpieniu jest podstawą do powoływania specjalnych komisji do szacowania strat w rolnictwie.

W Polsce retencjonujemy ok. 4 mld m sześc. wody rocznie, to stanowi ponad 6,5 proc. objętości średniorocznego odpływu rzecznego. Na całkowity odpływ rzeczny składa się woda dostarczana do koryta rzeki w wyniku, m.in. opadów czy topnienia śniegu. Program retencji ma podnieść współczynnik retencji do 15 proc.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement