Ceny pietruszki biją rekordy. Rosną obawy o plony warzyw

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
16-05-2019,18:00 Aktualizacja: 16-05-2019,18:26
A A A

Kilogram pietruszki kosztuje już prawie 20 zł. Wszyscy już narzekają na wysokie ceny, a brak dostatecznej ilości opadów rodzi obawy o tegoroczne plony - zwłaszcza warzyw gruntowych.

Na początku maja pietruszka kosztowała 14 zł za kg, a w połowie miesiąca już nawet 17,30 zł. Stawki za warzywa idą w górę, ale to właśnie cena pietruszki wybija się najmocniej - zauważa portal money.pl

spożycie owoców, spożycie warzyw, warzywa i owoce, eurostat, Karolina Załuska

Wciąż jemy zbyt mało owoców i warzyw

Ponad jedna trzecia obywateli UE przyznaje, że nie spożywa codziennie owoców i warzyw - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Polacy w tych statystykach plasują się poniżej średniej. Europejczycy częściej sięgają po owoce niż warzywa -...

- W ubiegłym roku była susza, warzywa korzeniowe nie obrodziły, czego efektem są ich relatywnie wysokie ceny - komentuje dr Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

- Pietruszka jest bardzo wymagająca, trudno uzyskać to, by miała czysty, długi korzeń - tłumaczy Maciej Kmera z Rynku Hurtowego Bronisze. Kiedy jest za sucho, roślina szuka wody, korzeń się rozdwaja i plon jest częściowo stracony.

Na wspomnianym rynku ceny pietruszki są w przedziale 10-16 zł za kilogram. A może być drożej bowiem stawki warzyw gruntowych mogą pójść w górę pod koniec wakacji nawet o 10-20 proc.

Rolnicy z niepokojem śledzą prognozy pogody obawiając się o swoje plony, ale Świetlik uspokaja. - Susza to będzie, jak ogłosi ją Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na razie mamy maj i deszcze zaczęły padać. Może więc sprawdzi się przysłowie: suchy kwiecień, mokry maj, będzie żytko jako gaj - mówi.
 

źródło: money.pl

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt