Trzeba się przygotować na dłuższe przechowywanie jabłek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
31-10-2015,7:35 Aktualizacja: 31-10-2015,7:42
A A A

Tegoroczne zbiory jabłek dobiegają końca. Nawozy dolistne zawierające cynk i bor należy zastosować możliwie jak najszybciej po zbiorze owoców, aby składniki pokarmowe zostały wchłonięte w odpowiedniej ilości.

Preparaty bogate w bor oraz cynk stosowane przed okresem zimowym zwiększają mrozoodporność drzew oraz wzmacniają pąki kwiatowe. Bor jest również ważnym składnikiem pokarmowym w okresie kwitnienia i wiązania owoców - radzi System Komunikatów Sadowniczych, który na bieżąco wydaje zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o.

sady

Dokarmianie roślin sadowniczych po zbiorach

Od momentu zbioru owoców do nastania zimy drzewa owocowe mają krótki okres, w którym mogą zadbać o własną kondycję na czas spoczynku zimowego. Jednocześnie trwa proces różnicowania pąków kwiatowych, który...
Zastosowanie boru i cynku w mieszaninie z mocznikiem poprawia ich wchłanianie. Warto zastosować gotową mieszankę cynku, boru oraz azotu w postaci nawozu:  FruitAkademia po zbiorach - w dawce 7,5 kg/ha. Uwaga! Nie należy łączyć tego zabiegu z mocznikiem w wysokiej dawce, stosowanym do ograniczenia parcha jabłoni.

Jesienne opryskiwanie

W celu ograniczenia pierwotnego źródła infekcji parcha jabłoni, jakim są zarodniki workowe, należy wykonać jesienne opryskiwanie sadów 4-5 proc. roztworem mocznika (40-50 kg /ha) na początku opadania liści.

Zaleca się również rozdrobnienie opadłych liści kosiarką bijakową. Liście rozdrobnione są o wiele szybciej rozkładane przez organizmy glebowe. Najlepiej zabieg taki wykonać co najmniej dwukrotnie w ciepły dzień po przymrozku (uzyskuje się najlepszy efekt rozdrabniania).

Przechowywanie jabłek

Tegoroczne zbiory jabłek zapowiadają się znacznie wyższe od szacowanych w związku z tym trudno jest przewidzieć jak będzie wyglądała sprzedaż.

Zadbaj o nawożenie owoców produktami wapniowymi

W obecnym sezonie mogą wystąpić problemy z przechowaniem owoców - w niektórych sadach już można zaobserwować objawy gorzkiej plamistości podskórnej. W związku z tym wskazane jest aby zadbać o nawożenie owoców produktami...
Może okazać się konieczne dłuższe niż zwykle przechowywanie.

W związku z tym eksperci polecają stosowanie środka FruitSmart zawierającego 1-MCP. Substancja spowalnia dojrzewanie owoców i pozwala je dłużej przechowywać.

Stosowanie FruitSmart niesie ze sobą wiele dodatkowych korzyści, oprócz lepszych parametrów jakościowych po przechowywaniu ogranicza straty masy wynikające z transpiracji i oddychania oraz pozwala zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej.

FruitSmart to pierwszy polski produkt zawierający 1-MCP, przeznaczony do samodzielnej aplikacji.

Poleć
Udostępnij