Skup jabłek przebiega sprawnie. Cena utrzymuje się na stałym poziomie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-05-2022,12:20 Aktualizacja: 23-05-2022,12:22
A A A

Nie ma problemów ze skupem jabłek deserowych na cele przetwórcze. Sadownikom przysługuje 30 gr dopłaty do kilograma sprzedanych jabłek - poinformowała Agnieszka Dywan, dyrektor biura Związku Sadowników RP.

Zakłady skupują jabłka w cenie 50-60 gr za kg. Do tego sadownikom przysługuje jeszcze 30 gr dopłaty w ramach wsparcia uruchomionego z unijnych funduszy przez resort rolnictwa.

skup jabłek, jabłka deserowe, Henryk Kowalczyk, embargo na owoce

Minister ma nadzieję, że dopłata zrekompensuje sadownikom koszty produkcji

47 zakładów wyraziło już chęć wzięcia udziału w programie wsparcia dla producentów jabłek, to więcej niż zakładaliśmy - poinformował Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Owoce będą skupowane do 30 czerwca, a pomoc może objąć nawet...

O środki sadownik może ubiegać się na podstawie faktury, którą musi złożyć do ARiMR do końca czerwca. - Oznacza to, że mimo wsparcia cena skupu nie spadła. Generalnie nie ma nadzwyczajnego zainteresowania mechanizmem. Ale ma on niewątpliwie pozytywny wpływ na całą branżę - stwierdziła przedstawicielka ZS RP.

Chęć wzięcia udziału w tym programie wyraziło 47 zakładów. Owoce mają być skupowane do 30 czerwca, a pomoc może objąć nawet 200 tys. ton. Według ministerstwa rolnictwa interwencja może dotyczyć 5-7 proc. rynku jabłek, ale jeżeli weźmie się pod uwagę tylko deserowe, to skup może objąć już 20-30 proc. rynku.

Pomoc dla sadowników została uruchomiona ze względu na trudności ze sprzedażą jabłek w związku z wprowadzeniem od 1 stycznia embarga na zakup jabłek przez Białoruś, która przesyłała je także dalej. Mińsk od 27 kwietnia zniósł restrykcje m.in. na zakup tych owoców. Ministerstwo Rolnictwa Białorusi wyjaśniło, że wykaz zmodyfikowano, by zapobiec problemom z dostępnością i wzrostem cen powyższych towarów.

jabłka, owoce

47 zakładów w programie wsparcia dla producentów jabłek

Na stronach ARiMR opublikowano listę 47 zakładów przetwórczych, które wezmą udział w programie wsparcia dla producentów jabłek. Owoce będą skupowane do 30 czerwca 2022 r., a pomoc może objąć nawet 200 tys. ton. -...

Jednocześnie 16 kwietnia nasz wschodni sąsiad wprowadził zakaz przemieszczania się przez granice Euroazjatyckiej Unii Celnej do Białorusi pojazdów samochodowych zarejestrowanych w UE. Zakaz wprowadzono ze względu na piąty pakiet sankcji ustanowiony przez Brukselę wobec przewoźników rosyjskich i białoruskich.

Dywan zapytana o możliwość eksportu jabłek na Białoruś, poinformowała, ze zniesienie embarga obecnie nie wpływa na rynek jabłek w naszym kraju, bo praktycznie wywozu nie ma.

Są bowiem problemy z transportem i z wizami. Zwróciła uwagę, że wsparcie spowodowało, że cena jabłek deserowych utrzymuje się dla sadowników na stałym poziomie i nie może być niższa niż 90 gr/kg.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu