Producenci jabłek szukają nowych rynków zbytu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Wiktor Dziarmaga PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-01-2023,10:35 Aktualizacja: 19-01-2023,10:39
A A A

O poszukiwaniach zagranicznych rynków zbytu dla polskich jabłek dyskutowano podczas konferencji sadowniczej zorganizowanej w ramach Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które trwają w Kielcach.

Jak wskazywali prelegenci wysoka jakość jabłek oraz nowe produkty oparte na tych owocach mogą być sposobem na znalezienie zagospodarowania dla zbiorów.

Mirosław Maliszewski, Związek Sadowników RP, eksport jabłek, rosyjskie embargo na owoce

Eksport jabłek do Egiptu leci na łeb, na szyję

Rynek Egiptu jest dla nas istotny, nadal walczymy o odblokowanie walut - zapewnia Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej. Jak wynika z jego wyliczeń, eksport naszych jabłek do tego afrykańskiego kraju w grudniu 2022 wyniósł...

Te, według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, wyniosły w 2022 roku około 4,2 mln ton i były większe o 5 proc. rok do roku. Jak zaznaczono około 1,5 miliona ton nie może znaleźć zagospodarowania.

Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP zaznaczył, że coraz więcej konsumentów oczekuje nie tylko owoców tanich, ale i wysokiej jakości.

- Warto ograniczać używanie środków ochrony, chemii. Przybywa świadomych klientów, którzy pytają o zawartość owoców, czy zawierają pozostałości. W ograniczaniu zużycia środków chemicznych może nam pomóc Zielony Ład, którego powstanie jest konsekwencją badań konsumenckich. Miejmy na uwadze, że być może to jabłko nie będzie droższe, ale znajdzie zbyt - powiedział prezes.

Paulina Kopeć z Unii Owocowej dodała, że wysoka jakość jabłek to także sposoby na znalezienie zagospodarowania zbiorów. - Ważny jest także nasz PR, to, jak nas widzą za granicą. Nie dajmy się postrzegać, jako kraj, w którym nikt nie mówi jednym głosem. Pokażmy nasz potencjał na dalekich rynkach, jak na przykład indonezyjskim, na który wchodzimy - zaznaczała.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij