Zadbaj o nawożenie owoców produktami wapniowymi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
24-09-2015,9:35 Aktualizacja: 24-09-2015,9:36
A A A

W obecnym sezonie mogą wystąpić problemy z przechowaniem owoców - w niektórych sadach już można zaobserwować objawy gorzkiej plamistości podskórnej.

W związku z tym wskazane jest aby zadbać o nawożenie owoców produktami wapniowymi: należy zastosować chlorek wapnia w dawce 12 kg/ha, dodając: Megafol w dawce 1 l/ha w celu zwiększenia efektywność zabiegu - radzi System Komunikatów Sadowniczych, który na bieżąco wydaje zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o.

Uwaga na choroby przechowalnicze. Tego nie można lekceważyć

Ochłodzenie z którym przyszły przelotne opady sprawiają, że ochronę przeciw chorobom przechowalniczym należy potraktować poważnie - radzi System Komunikatów Sadowniczych, który na bieżąco wydaje zalecenia agrotechniczne i...
W przypadku obaw co do stosowania chlorku wapnia, należy stosować preparaty zawierające wapń skompleksowany aminokwasami, np.:  Amiwap w dawce 5-7,5 l/ha.

W odmianach później zbieranych w celu poprawy wybarwienia owoców należy wykonać opryskiwanie produktami: FruitAkademia na wzrost owoców II  8kg/ha (nawóz można łączyć z zabiegami fungicydowymi) oraz Sweet dwukrotnie co 7-10 dni w dawce 2-2,5 l/ha.

Choroby przechowalnicze

Odmiany przeznaczone do zbioru za co najmniej tydzień należy opryskać środkiem Bellis 38 WG w dawce 0,8 kg/ha, a na odmiany przeznaczone do zbioru w przeciągu tygodnia należy wykonać zabieg preparatem Switch 62,5 WG w dawce 0,75 kg/ha lub Geoxe 50 WG w dawce 0,45 kg/ha (dawkę dostosować do wielkości korony) - radzą specjaliści.

Zabiegi pozbiorcze

W okresie po zbiorczym w celu ograniczenia infekcji chorobami zgorzelowymi należy wykonać zabieg preparatem: Topsin M 500 SC w dawce 1,5 l ha.

Zabieg ten jest szczególnie ważny w przypadku odmian wrażliwych na choroby drewna i kory np.: Gala, Szampion. Opryskiwanie należy wykonać możliwie jak najszybciej po zbiorze owoców.

Czas po zbiorze owoców jest optymalnym dla dokarmienia roślin borem i cynkiem - pierwiastki te podnoszą odporność roślin na niskie temperatury oraz wzmacniają pąki kwiatowe.

Nawożenie pozbiorcze sadów jest pierwszym zabiegiem mającym wpływ na jakość owoców na przyszły sezon, a bor jest również ważnym składnikiem pokarmowym w okresie kwitnienia i wiązania owoców.

Eksperci zalecają zastosować gotową mieszankę cynku, boru oraz azotu w postaci nawozu: FruitAkademia po zbiorach w dawce 7,5 kg/ha

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, audytorzy AQSIQ, eksport jabłek do chin

Chińscy eksperci kontrolują polskie sady

Delegacja chińskich ekspertów wizytuje już nasze polskie sady i odwiedzi grupy producenckie, by zapoznać się ze sposobem uprawy jabłek i przygotowaniem ich do sprzedaży - powiedział Waldemar Żółcik, prezes stowarzyszenia Unia Owocowa....
Uwaga! Stosowanie wysokiej dawki mocznika powinno być wykonane tuż przed opadaniem liści i zabieg ten ma na celu szybszy rozkład liści przez mikroorganizmy glebowe. Nawożenie cynkiem i borem powinno być wykonane oddzielnie, odpowiednio wcześniej, aby umożliwić wspomnianym pierwiastkom wbudowanie się w trwałą tkankę.

Nie należy łączyć tego zabiegu z mocznikiem w wysokiej dawce. Dodatek azotu w nawozie FruitAkademia po zbiorach poprawia przyswajanie składników i dokarmia pąki również azotem co zapewnia optymalny start w przyszłym sezonie.

Przechowywanie jabłek

Długotrwałe przechowywanie jabłek pozwala uzyskać wyższe ceny za owoce. Podstawowym problemem jest utrzymanie wysokiej jakości owoców podczas długiego przechowywania.

Specjaliści polecają stosowanie środka FruitSmart zawierającego 1-MCP. Substancja spowalnia dojrzewanie owoców. Niesie to ze sobą wiele dodatkowych korzyści, oprócz lepszych parametrów jakościowych po przechowywaniu ogranicza straty masy wynikające z transpiracji i oddychania oraz pozwala zaoszczędzić na zużyciu energii obiektów przechowalniczych.

FruitSmart to pierwszy polski produkt zawierający 1-MCP, przeznaczony do samodzielnej aplikacji.

SKS 21 Przechowalnicze: Bellis 0,8kg/Geoxe 0,45kg. Wapn: Amiwap 5L/Chlorek 12kg+Megafol 1L; Wybarwienie: FA wzrost owoców II 8 kg/Sweet 2L; Pozbiorcze: Topsin 1,5L, FA_po_zbiorach 7,5kg. Przechowywanie jabłek: aplikacja FruitSmart

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu