Resort szuka nowych rynków zbytu dla jabłek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Wiktor Dziarmaga PAP, (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-05-2022,11:15 Aktualizacja: 16-05-2022,11:23
A A A

Norbert Kaczmarczyk, wiceminister rolnictwa zapewnił, że resort szuka nowych rynków zbytu dla polskich jabłek. W jego ocenie jest możliwe, by te owoce były eksportowane do Nigerii i Tanzanii.

- Widzimy problem na rynku ze względu na embargo wschodnie i wojnę w Ukrainie. Rynek się psuje i jest coraz trudniejszy. Szukamy sposobów, ale żeby jabłka trafiały do Afryki - monitorujemy te rynki, chcielibyśmy tam wchodzić. Jabłko deserowe w tych krajach jest bardzo pożądanym produktem - powiedział pełnomocnik rządu do spraw przetwórstwa i rozwoju rynków rolnych.

skup jabłek, jabłka deserowe, Henryk Kowalczyk, embargo na owoce

Minister ma nadzieję, że dopłata zrekompensuje sadownikom koszty produkcji

47 zakładów wyraziło już chęć wzięcia udziału w programie wsparcia dla producentów jabłek, to więcej niż zakładaliśmy - poinformował Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Owoce będą skupowane do 30 czerwca, a pomoc może objąć nawet...

Dodał, że politycy współpracują w tej kwestii z przedsiębiorcami. Zaznaczył, że oprócz podpisywania kontraktów na szczeblu biznesowym równolegle konieczne jest, aby dochodziło do podpisywania obustronnych umów na poziomie rządowym między władzami poszczególnych państw. - Odbyły się już spotkania i rozmowy w tej sprawie - dodał.

Wiceminister zwrócił uwagę, że w związku z wojną w Ukrainie eksport jabłek na Wschód jest dużym problemem, dlatego rząd pod koniec kwietnia wprowadził program dopłat do skupu jabłek deserowych. Sadownicy mogą otrzymać 30 groszy do sprzedanego kilograma owoców. Jabłka skupują zakłady wpisane na listę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Okazało się, że mogliśmy doprowadzić do sytuacji, w której byłby wielki zastój, jeżeli chodzi o rynek jabłek. Natomiast wycofanie z rynku deserowych, prowadzi do sytuacji, w której nie będzie zastoju. Na początek to jest 200 tysięcy ton - zaznaczył Kaczmarczyk. Nie jest wykluczone, że program zostanie przedłużony, a liczba ton jabłek, do których mają być dopłaty, zostanie zwiększona.

jabłka, owoce

47 zakładów w programie wsparcia dla producentów jabłek

Na stronach ARiMR opublikowano listę 47 zakładów przetwórczych, które wezmą udział w programie wsparcia dla producentów jabłek. Owoce będą skupowane do 30 czerwca 2022 r., a pomoc może objąć nawet 200 tys. ton. -...

Polityk zapewnił, że Polska jest zabezpieczona pod kątem żywnościowym, a sprzedaż naszych towarów rolno-spożywczych rośnie. Eksport w 2020 roku opiewał na ponad 34 miliardy euro, a w 2021 ponad 37 miliardów euro.

- Polska eksportuje nadwyżki, jednocześnie nie wyprzedając kapitału. 80 proc. zbóż trafia na rynek krajowy, a tylko 20 proc. jest eksportowanych. Podobnie jest z cukrem, mlekiem, czy wołowiną. Jesteśmy niezabezpieczeni jedynie w kwestii wieprzowiny, przez sytuację trudną związaną z wirusem afrykańskiego pomoru świń – mówił wiceminister, który przypomniał, że na program pomocowy dla hodowców trzody chlewnej przeznaczono 400 mln zł.

Podsekretarz stanu poinformował także, że z Krajowego Planu Odbudowy około 4,5 miliarda zł zostanie przeznaczonych na przetwórstwo. Z pomocy będą mogli skorzystać m.in. rolnicy i sadownicy indywidualni, a wsparcie dla nich może wynieść do 800 tysięcy zł.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu