Spada eksport jabłek. Ale niebawem ma być znacznie lepiej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PKO Bank Polski, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-07-2018,13:30 Aktualizacja: 16-07-2018,13:42
A A A

Według ostatnich szacunków Departamentu Rolnictwa USA w sezonie 2017/18 Unia Europejska wyeksportowała 820 tys. ton jabłek. To o 180 tys. ton (45 proc.) mniej niż przewidywano pod koniec 2017 roku.

Spadek sprzedaży jest przede wszystkim wynikiem mniejszych wysyłek owoców z Polski - głównie na rynki wschodnie (Białoruś) - informują analitycy PKO Banku Polskiego. Mniejsze dostawy z naszego kraju w tym kierunku kompensowane są m.in. większym importem z Iranu.

protesty rolników, warszawa, Unia Warzywno-Ziemniaczana, Michał Kołodziejczak, jan krzysztof ardanowski

Rolnicy nie odpuszczą. Grożą protestem, jakiego Europa jeszcze nie widziała

Rolnicy, którzy w piątek przez kilka godzin protestowali w Warszawie, zapowiadają, że jeżeli premier nie odpowie na ich petycję, będą dalej protestować - poinformował Michał Kołodziejczak, jeden z liderów protestu prezes Unii...

Z prognoz USDA wynika, że to azjatyckie państwo eksportując 700 tys. ton jabłek (3-krotnie więcej r/r) wysunie się na trzecie miejsce w światowym eksporcie tych owoców, wyprzedzając Polskę.

Przy utrzymaniu dotychczasowej dynamiki spadku (41 proc.) sprzedaż rodzimych jabłek w sezonie 2017/18 może wynieść ok. 650 tys. ton.

Więcej wyeksportują Stany Zjednoczone (995 tys. ton) oraz Chile (730 tys. ton).

Zmiany w światowej strukturze handlu jabłkami są przejściowe i wynikają ze zmian w produkcji w Unii Europejskiej.

W roku handlowym 2018/19 prawdopodobna jest znaczna odbudowa unijnego eksportu, jednak przy mniejszych dostawach do Chin.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Poniedziałek, 22 października Godz:
Imieniny: Filipa, Salomei