Chowacz podobnik przekroczył próg

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
27-05-2021,19:05 Aktualizacja: 27-05-2021,19:12
A A A
W wielu rejonach kraju presja chowacza podobnika jest już na tyle znacząca, że wymaga wykonania zabiegu chemicznego – wskazuje Platforma Sygnalizacji IOR-PIB. Dlatego warto przyjrzeć się pod tym kątem swoim plantacjom. 
 
Zabieg opryskiwania należy wykonać, gdy na 25 roślinach znajdują się średnio cztery chrząszcze lub gdy w ciągu kolejnych 6 dni w „żółtym naczyniu” odłowi się 100 osobników – wskazuje IOR-PIB. 
 
Chemiczne zwalczanie chowacza podobnika należy przeprowadzać zgodnie z sygnalizacją, w okresie opadania płatków kwiatowych i po wykształceniu się pierwszych łuszczyn. 
 
chowacze w rzepaku, chowacz brukwiaczek, chowacz czterozębny, żółte naczynia, monitoring chowaczy, zwalczanie chowaczy

Jak poradzić sobie z chowaczami wiosną?

Chowacze łodygowe mogą pojawiać się na plantacjach rzepaku już po kilku cieplejszych dniach. O ich nasileniu decydują przede wszystkim warunki pogodowe, więc już od bardzo wczesnej wiosny należy je monitorować za pomocą żółtych naczyń....
Ich największa szkodliwość polega na tym, że samice chowacza poprzez otwór wykonany w łuszczynie składają do jej wnętrza jaja. Po upływie 8-9 dni wylęga się larwa, która żeruje na zalążkach nasion. W łuszczynie żeruje tylko jedna larwa. 
 
Inna sprawa, że otwory w łuszczynach wykonane przez chowacza podobnika wykorzystywane są także przez pryszczarka kapustnika do składania jaj do wnętrza łuszczyn rzepaku. Larwy pryszczarka kapustnika uszkadzają nasiona i wysysają wewnętrzne ściany łuszczyn. Łuszczyny przedwcześnie żółkną, nabrzmiewają, często deformują się przy wierzchołku, kurczą i przedwcześnie pękają. 
 
Przy słabym występowaniu chowacza podobnika próg szkodliwości dla pryszczarka kapustnika to – 1 pryszczarek kapustnik na 1 roślinie, natomiast przy silnym wystąpieniu chowacza podobnika – 1 pryszczarek kapustnik na 3-4 roślinach. 
 
Na rynku można znaleźć zarówno preparaty, które zwalczają wyłącznie chowacza podobnika lub pryszczarka kapustnika, ale są także środki, które zwalczają i jednego i drugiego szkodnika. 
 
W tej ostatniej grupie znajdują się preparaty zawierające: sam acetamipryd, tau-fluwalinat, lambda-cyhalotrynę, deltametrynę, alfa-cypermetrynę, beta-cyflutrynę, zeta-cypermetrynę, etofenproks, eswenwalerat, a także połączenie acetamiprydu i lambda-cyhalotryny. Największą grupę stanowią więc pyretroidy, które należy stosować w temperaturze poniżej 20 st. C. Samego chowacza podobnika zwalczają preparaty bazujące na cypermetrynie, która także należy do grupy pyretroidów. 
 
  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu