Zwrot za nasiona do przesiewów buraków w KSC

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
25-05-2018,10:45 Aktualizacja: 25-05-2018,10:51
A A A

Cukrownia Werbkowice należąca do Krajowej Spółki Cukrowej poinformowała swoich plantatorów, że koszt nasion zakupionych do przesiewów spowodowanych zniszczeniem plantacji przez szarka komośnika będzie refundowany z Funduszu Pomocowego.

Na jego uruchomienie nalegali plantatorzy. Informację o przesianych plantacjach należy bezwzględnie zgłosić do inspektora surowcowego.

buraki, przesiew, Zamojszczyzna

Krajobraz po burzy - zniszczenia po ataku szarka komośnika

Ostatnie deszcze znacznie poprawiły kondycję buraków cukrowych na Zamojszczyźnie, które cierpiały nie tylko z powodu suszy, ale także niespotykanego dotychczas nasilenia występowania nowego szkodnika – szarka komośnika. Z powodu...

Fundusz Pomocowy został utworzony w KSC 2011 roku. Powstaje z wpłat producenta cukru i plantatorów wnoszonych w równych częściach. Składka wynosi 10 gr od tony zakontraktowanych buraków.

W zeszłym roku był uruchomiony dla rolników, którzy ze względu na bardzo trudne warunki pogodowe nie mogli wykopać buraków cukrowych nie tylko ze względu na mróz, ale także zalanie plantacji. Teraz mogą z niego korzystać plantatorzy, którzy musieli dokonać przesiewów z powodu żerowania szarka komośnika.

Konieczność takich przesiewów dotknęła plantatorów Cukrowni Werbkowice i Krasnystaw z Krajowej Spółki Cukrowej oraz Cukrowni Strzyżów ze spółki Suedzucker.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu