Przygotuj plantację buraków cukrowych do zbioru

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak|redakcja@agropolska.pl
28-09-2015,15:35 Aktualizacja: 28-09-2015,15:55
A A A

Rozpoczęły się zbiory buraków cukrowych. Aby wykopki przebiegły bez przeszkód, konieczne może być wcześniejsze przygotowanie plantacji.

Obowiązkowe jest wyraźne oznaczenie trwałych przeszkód obecnych na polu. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy kombajn będzie pracował w nocy.     

Wskazane jest także usunięcie, o ile nie zrobiono tego wcześniej, pośpiechów i burakochwastów z pola, które potrafią skutecznie utrudnić pracę kombajnów do buraków. Osypane nasiona są także poważnym źródłem trudnego do zwalczenia zachwaszczenia na następne kilka lat. Wskazane jest także usunięcie wyrośniętych chwastów, w tym samosiewów rzepaku ozimego. Trzeba pamiętać, że dopuszczalna zawartość zanieczyszczeń organicznych w burakach, do których zalicza się m.in. pośpiechy i burakochwasty wynosi wg Polskiej Normy (PN-R-74458: Korzenie buraka cukrowego) tylko 4%. Natomiast zawartość takich roślin, jak np. rzepaku, komosy, mogących uszkodzić urządzenia techniczne cukrowni jest niedopuszczalna.

Burakochwast czy pośpiech?

Ich odróżnianie nie jest łatwe, a  praktycznie niepotrzebne, bo jedne i drugie trzeba wyrywać i najlepiej pozbywać się ich z pola. Pośpiechy to rośliny buraka cukrowego, które w pierwszym roku wegetacji przeszły stadium...

Ważne jest, aby kombajn pracował dokładnie tak jak siewnik. Chodzi o to, aby nie zbierał  jednocześnie rzędów pochodzących z dwóch przejazdów siewnika. Ogranicza to straty surowca podczas zbioru. Dlatego trzeba odpowiednio oznaczyć pole. Jest to szczególnie ważne na dużych plantacjach.     

Przed zbiorem może także zachodzić konieczność usunięcia z pola gałęzi oberwanych z pobliskich drzew, a także ich podcięcie.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu