Burakochwast czy pośpiech?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak|redakcja@agropolska.pl
08-07-2015,9:00 Aktualizacja: 08-07-2015,9:00
A A A

Ich odróżnianie nie jest łatwe, a  praktycznie niepotrzebne, bo jedne i drugie trzeba wyrywać i najlepiej pozbywać się ich z pola.

Pośpiechy to rośliny buraka cukrowego, które w pierwszym roku wegetacji przeszły stadium jarowizacji (niskich temperatur) i wytworzyły pędy nasienne. Zwykle nie zdążą w naszych warunkach wykształcić nasion. U pośpiechów pęd jest nierozgałęziony, bez czerwonych przebarwień. Pośpiechy zawsze rosną w rzędzie.

Przycinanie pośpiechów i burakochwastów mało skuteczne

Na plantacjach buraków cukrowych przyszedł najwyższy czas na usunięcie pośpiechów i burakochwastów, a na niektórych z nich także samosiewów rzepaku. Aby było to skuteczne trzeba je po prostu wyrwać. Przycinanie...

Burakochwast to krzyżówka buraka uprawnego z dzikimi jednorocznymi formami buraka Beta macrocarpa i Beta maritima, które występującymi na południu Europy.  Do przekrzyżowania dochodzi na plantacjach nasiennych. Burakochwasty bardzo szybko wytwarzają nasiona, nawet do 9 tys. szt., które są zdolne do skiełkowania w glebie nawet przez 18 lat. Na łodydze występuje charakterystyczne antocyjanowe przebarwienie. Często mają system korzeniowy wiązkowy, a nie palowy.

Burakochwasty mogą rosnąć zarówno w rzędzie, jak i w międzyrzędziach. Pierwszy przypadek oznacza, że źródłem zachwaszczenia był użyty w tym roku wiosną materiał siewny. Drugi zaś sugeruje, że dostały się do gleby w poprzednich sezonach.     

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu