Niemiecki koncern naciska na rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
03-02-2017,8:20 Aktualizacja: 03-02-2017,8:40
A A A

Firma Suedzucker oferuje naszym plantatorom bardzo niekorzystne warunki umów na dostawy buraków - informuje "Nasz Dziennik".

Rolnicy obawiają się, że będą zmuszeni do likwidacji upraw.

Informacje na temat warunków kontraktacji buraków dziennik otrzymał od zaniepokojonych plantatorów, którzy do tej pory dostarczali buraki do pięciu cukrowni należących do Suedzucker, takich jak: Cerkiew, Ropczyce, Strzelin, Strzyżów, Świdnica.

buraki cukrowe, pryzma, odbiór surowca

14 nowych odmian buraka cukrowego

Krajowego rejestr odmian wzbogacił się o 14 nowych odmian buraka cukrowego i 1 buraka pastewnego. Burak cukrowy: Bernache (d. FD15B1020) odmiana typu normalnego; zgłaszający: SAS Florimond Desprez Veuve & Fils, Bravura (d. HI1465) odmiana typu...
Skarżą się oni, że w porównaniu z zakończoną niedawno kampanią cukrowniczą nowe umowy mają być dla nich bardzo niekorzystne.

Z wypowiedzi rolników wynika, że w projekcie kontraktu największe obawy wzbudza kilka zapisów.

"Przede wszystkim Niemcy nie zaproponowali gwarantowanej ceny skupu buraków, więc nie wiemy, na jaką minimalną kwotę możemy liczyć" - tłumaczy rolnik, który współpracuje z Cukrownią Ropczyce.

buraki, pryzma, odbiór surowca, doczyszczarko-ładowarka

Wysokie plony buraków cukrowych pod Chełmem

Plon korzeni buraków cukrowych w gospodarstwie rodzinnym Pawła Bisa w miejscowości Kasiłan (powiat chełmski) wyniósł ponad 70 t/ha. Ten rok pod względem plonowania z powodzeniem można uznać za udany. Ze względu na wczesny siew i...
Jak dodaje, w projekcie są oczywiście pokazane jakieś wyliczenia, metoda liczenia ceny buraków, ale jest ona uzależniona od tak wielu czynników, że może się okazać, iż rolnicy dostaną znacznie mniej niż do tej pory.

"Nasz Dziennik" pisze, że sytuacja rolników jest o tyle trudna, że nie mogą liczyć na istotną pomoc administracji państwowej lub instytucji unijnych; Bruksela uwalnia rynek cukru i nie ma zamiaru ingerować w relacje rolnik - cukrownia.

Również polski rząd nie ma instrumentów prawnych, aby wymóc zmianę warunków umowy przez Suedzucker - pisze gazeta.

Jak dodaje, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel apelował do wszystkich spółek cukrowniczych o zawarcie z plantatorami ogólnopolskiego porozumienia branżowego, ale do podpisania takiego dokumentu nie doszło.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu