Wycofywane substancje. Do kiedy w sprzedaży?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
20-02-2020,8:40 Aktualizacja: 20-02-2020,9:01
A A A
W tym roku z rynku zniknie kilka substancji aktywnych środków ochrony roślin, ale jeszcze przez jakiś czas będą sprzedawane i można je będzie stosować. Do kiedy? To precyzyjnie określają unijne rozporządzenia. 
 
Chloropiryfos i chloropiryfos metylu 
 
Do 16 lutego 2020 r. państwa członkowskie miały czas na wycofanie zezwoleń  na wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin zawierających te substancje. Po tym terminie nowe partie środków nie mogą być już wprowadzane na rynek.
 
Sprzedaż zapasów będzie możliwa do 1 kwietnia 2020 r., a do 16 kwietnia 2020 r. można stosować te insektycydy.
 
środki ochrony roślin, pestycydy, wycofywanie środków ochrony roślin, substancje aktywne pestycydów, Komisja Europejska

Substancje aktywne do wycofania. Długa lista środków

Obecny sezon wegetacyjny to ostatnia szansa na zastosowanie 61 środków ochrony roślin, a dokładniej 17 herbicydów, 43 fungicydów oraz jednego insektycydu,  zawierających tiuram, fenamidon, propineb, dikwat, chinoksyfen,...
Metiokarb 
 
Państwa miały wycofać zezwolenia dla środków zawierających tą substancję do 3 stycznia 2020 r. Sprzedaż preparatów mająca na celu zużycie zapasów może być prowadzona do 3 marca, a stosowanie dozwolone jest do 3 kwietnia.  
 
Desmedifam 
 
Państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do wycofania zezwoleń na wprowadzanie środków ochrony roślin zawierających desmedifam do 1 stycznia 2020 r. W celu zużycia zapasów, wprowadzone do obrotu preparaty mogą być sprzedawane i dystrybuowane do 1 maja tego roku, a stosowane, przechowywane i unieszkodliwiane do 1 lipca 2020 r.
 
Chlorprofam (chloroprofam) 
 
ochrona buraka cukrowego, substancje aktywne do wycofania, Unia Europejska wycofuje substancje aktywne, desmedifam

Coraz trudniejsza ochrona buraka cukrowego. Kolejne substancje do odstrzału

Uprawa buraka cukrowego staje się coraz trudniejsza nie tylko ze względów ekonomicznych, ale także agrotechnicznych. Rośnie bowiem zagrożenie ze strony agrofagów, a Unia Europejska wycofuje lub przymierza się do wycofania kolejnych...
Do 8 stycznia tego roku państwa członkowskie miały wycofać zezwolenia na wprowadzanie środków zawierających chlorprofam. Preparaty wprowadzone do obrotu przed 8 stycznia 2020 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do 8 lipca 2020 r. Natomiast ich stosowanie, przechowywanie i unieszkodliwianie jest możliwe do 8 października 2020 r. 
 
Chlorotalonil 
 
Wycofywanie zezwoleń trwało do 20 listopada 2019 r. Środki zawierające tą substancję mogą być sprzedawane i dystrybuowane do 20 kwietnia b.r., a stosowane, przechowywane i unieszkodliwiane do 20 maja. 
 
Dimetoat
 
Zezwolenia zostały wycofane do 31 grudnia ub.r. Środki, które mają w swoim składzie dimetoat mogą być sprzedawane do 30 maja, a stosowane do 30 czerwca tego roku. 
 
 
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu