Wszystko o wiosennym odchwaszczaniu zbóż

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
22-03-2019,12:10 Aktualizacja: 26-03-2019,10:59
A A A

Co? Jak? Kiedy? Dlaczego? W jakiej temperaturze i podczas jakiej pogody? Na jakiej glebie...? Na te wszystkie pytania można znaleźć odpowiedzi w publikacji "Wiosenne odchwaszczanie zbóż" - pierwszej z serii "Apra doradza". Warto kupić!

Wiosenne odchwaszczania zbóż ozimych może przebiegać w dwóch podstawowych wariantach. Część plantacji odchwaszczana już jesienią wymaga na ogół zabiegów korekcyjnych.

odchwaszczanie zbóż ozimych, chwasty zbóż, zboża, oziminy, rejestracja herbicydów, herbicydy

Wiosenne nowości w odchwaszczaniu ozimin

Program odchwaszczania zbóż ozimych to najszerzej opracowany program zwalczania chwastów spośród wszystkich upraw. Mimo to producenci rolni doszukują się nowości. W obecnym sezonie jest ich niedużo, ale i to cieszy. Nowości to...

Polegają one na wykonaniu zabiegów na chwasty, których wschody nastąpiły już wiosną. Nie wymagają wielkiego pospiechu, a dawki herbicydów zastosowane w odpowiedniej fazie rozwojowej chwastów niekoniecznie muszą być maksymalne.

Plantacje z różnych względów nieodchwaszczane jesienią wymagają wczesnych zabiegów wiosną w celu szybkiego zniszczenia, przede wszystkim chwastów, które przezimowały.

Zwalczane w zaawansowanych fazach rozwojowych dosłownie z dnia na dzień stają się coraz bardziej odporne. Ze względu na zaawansowany rozwój wymagają do zniszczenia najwyższych zalecanych dawek.

W tym terminie udział herbicydów w formie mieszanin, także o działaniu doglebowym, zapobiega wschodom chwastów jarych.

Wybór odpowiedniego wariantu odchwaszczania, dostosowanego do aktualnej sytuacji na polu, pozwoli na wyeliminowanie nieomalże każdego typu zachwaszczenia bez względu na jego skład botaniczny.

"Wiosenne odchwaszczanie zbóż" to:

  • nowatorsko opracowane zalecenia, w których kluczem nie jest chronologia zabiegów (chociaż terminy zachowano), ale optymalne działanie substancji czynnych
  • informacje o dawkach minimalnych i maksymalnych
  • wykaz optymalnych faz rozwojowych bezpiecznych dla zbóż
  • informacje na temat optymalnych faz zwalczania chwastów
  • informacje o zakresie wrażliwości chwastów zwalczanych w przedziale 95-100 proc., a nie w granicach 85-100 proc., jak o tym informuje większość dostępnych zestawień
  • wykaz wrażliwości poszczególnych gatunków chwastów na daną substancję czynną (mieszaninę)
  • wykaz substancji czynnych z zakresem zwalczanych gatunków chwastów

W ramach serii "Apra doradza" ukażą się jeszcze trzy publikacje: "Odchwaszczanie rzepaku", "Odchwaszczanie kukurydzy" i "Jesienne odchwaszczanie zbóż".

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu