Minister rolnictwa wyraził zgodę na czasowe zezwolenie dla dwóch zapraw neonikotynoidowych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
27-11-2019,10:45 Aktualizacja: 29-11-2019,8:35
A A A
W odpowiedzi na nasze zapytanie dotyczące ustanowienia derogacji dla zapraw neonikotynoidowych przeznaczonych do zaprawiania nasion buraka cukrowego, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że 15 listopada minister rolnictwa zezwolił na czasowe wprowadzenie do obrotu dwóch zapraw. 
 
Jan K. Ardanowski, minister rolnictwa zezwolił na wprowadzenie do obrotu (od 8 stycznia 2020 r. do 6 maja 2020 r.) zaprawy Montur Forte 230 FS firmy Bayer oraz Cruiser SB 600 FS firmy Syngenta Crop Protection, w celu zwalczania szarka komośnika oraz rolnic. Zezwolenie wydano na wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. 
 
liście buraków, pole, gleba

Wartościowe liście buraków cukrowych

Pozostałe na polu po burakach cukrowych liście są ważnym źródłem składników pokarmowych: makro- i mikroelementów oraz bezcennej materii organicznej. Z badań własnych wynika, że w 1 kg suchej masy liści znajduje się 31,4 g azotu...
Nakazuje ono stosowanie obydwu środków wyłącznie przy użyciu profesjonalnego sprzętu do zaprawiania, zgodnie z systemem ESTA. Zaprawę Cruiser SB 600 FS w dawce maks. 25 ml/jednostkę siewną razem z zaprawą Force 20 CS (30 ml/jednostkę siewną). Natomiast Montur Forte 230 FS w dawce 100 ml/jednostkę siewną. 
 
W Polsce certyfikat umożliwiający zaprawianie buraka cukrowego w systemie ESTA posiada Poznańska Hodowla Roślin oraz Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, ale w praktyce tylko ta druga się tym zajmuje. 
 
Zezwolenie umożliwia wprowadzenie do obrotu i zastosowanie 7,2 tys. l zaprawy Montur Forte 230 FS oraz 1,8 tys. l zaprawy Cruiser SB 600 FS. Zaprawione nasiona będzie można wysiać na areale 120 tys. ha. Dla każdej z zapraw przeznaczono po 60 tys. ha. 
 
Rafał Strachota, dyrektor biura KZPBC uważa jednak, że będzie trudno wykorzystać przyznany limit, ze względu na ograniczone możliwości zaprawiania buraka cukrowego w Polsce w systemie ESTA. Potwierdza to zresztą doświadczenie z wiosny tego roku, kiedy również obowiązywało czasowe zezwolenie. - Zaprawione neonikotynoidami nasiona buraka cukrowego udało się wysiać na powierzchni 72 tysięcy hektarów, czyli na około jednej trzeciej areału uprawy buraka cukrowego - mówi dyrektor Strachota. 
 
Po 6 maja niewykorzystane, a zaprawione wspomnianymi preparatami nasiona buraka cukrowego, jak i same preparaty będą musiały być „wyprowadzone z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub unieszkodliwione z wykorzystaniem rozwiązań technicznych zapewniających biologiczną degradację substancji czynnych środków ochrony roślin lub w inny sposób, zgodny z przepisami o odpadach” - czytamy w zezwoleniu. 
 
buraki, pole, niebo, plantacja

Odmiany buraka cukrowego odporne na żółtaczkę wirusową

Jak podał portal liz.pl zakaz stosowania w Unii Europejskiej zapraw neonikotynoidowych spowodował, że w wielu rejonach Europy Zachodniej buraki cukrowe już w wczesnych fazach rozwojowych są narażone na porażenie żółtaczką wirusową,...
KZPBC został zobowiązany do: 
 
  • poinformowania - w ciągu 7 dni od wprowadzeniu na terytorium RP tych preparatów - Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa  o tym, że zostały wprowadzone, w jakiej ilości oraz gdzie będą składowane. 
 
  • wskazania GIORiN podmiotów, które zaprawią nasiona buraka cukrowego w systemie ESTA, minimum 3 dni przed planowaną datą rozpoczęcia procesu zaprawiania. 
 
Poza tym, do 31 grudnia 2020 r. KZPBC musi przedstawić sprawozdanie, które będzie zawierało informacje dotyczące: 
 
  • ilości wprowadzonego na terytorium RP środka ochrony roślin Montur Forte 230 FS oraz Cruiser SB 600 FS.
  • podmiotów, które zaprawiały nasiona z podaniem ilości zakupionych przez nie środków, ilości zaprawionych nasion buraka cukrowego oraz sprzedanych nasion.
  • sposobu postępowania z niewykorzystanym do zaprawiania nasion środkiem lub z niewykorzystanymi, ale zaprawionymi nasionami buraka cukrowego.
  • skuteczności każdego ze środków. 
  • zaobserwowanych negatywnych skutków stosowania tych zapraw dla zdrowia człowieka, zwierząt lub dla środowiska.
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj