Trudno walczyć z chwastami. Na rynku nie ma zamienników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-03-2020,9:15 Aktualizacja: 27-03-2020,9:18
A A A

Pilnego wprowadzenia zamienników wycofanych środków ochrony roślin domaga się Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Gospodarze borykają się bowiem z coraz większymi kłopotami na polach.

Pismo IRWŁ jest skierowane do Krajowej Rady Izb Rolniczych, by podjęła interwencję w tej sprawie. "Obecnie rolnicy monitują, że wycofanie substancji czynnej, np. Desmedifamu, radykalnie zmniejszyło możliwości zwalczania chwastów w uprawach buraka cukrowego i pastewnego, warzyw oraz roślin ozdobnych. Brak zamienników wycofanych środków ochrony roślin już stanowi duży problem dla rolników" - czytamy w wystąpieniu.

wycofywane substancje aktywne, ochrona roślin, chloropiryfos, metiokarb, desmedifam, chlorotalonil, dimetoat

Wycofywane substancje. Do kiedy w sprzedaży?

W tym roku z rynku zniknie kilka substancji aktywnych środków ochrony roślin, ale jeszcze przez jakiś czas będą sprzedawane i można je będzie stosować. Do kiedy? To precyzyjnie określają unijne rozporządzenia.    Chloropiryfos i...

Rolnicy od dłuższego czasu narzekają na wycofywanie - z poziomu władz unijnych - substancji czynnych do ochrony roślin bez wprowadzania do obrotu czegoś w zamian. Tym samym - jak wskazują - konsekwencje są podwójnie negatywne.

Po pierwsze, gospodarze muszą zużywać często więcej innych, niededykowanych danym roślinom/szkodnikom pestycydów, co nijak ma się do założeń unijnych przy podejmowaniu decyzji o wycofywaniu konkretnych substancji, mówiących o minimalizowaniu środków chemicznych na polach uprawnych.

Po drugie, rolnicy wydają więcej pieniędzy na większą ilość pestycydów, a jednocześnie i tak muszą się liczyć ze stratami w plonach, spowodowanymi przez nieskutecznie zwalczane chwasty i szkodniki.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu