"Nie" dla zapraw z neonikotynoidów. Ostateczna decyzja ministerstwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
31-05-2021,19:00 Aktualizacja: 31-05-2021,19:14
A A A

Niemożliwe jest składanie wniosku w tej samej sprawie, w sytuacji gdy została już rozstrzygnięta decyzją ostateczną - podkreśla resort rolnictwa w kwestii zakazu stosowania zapraw z grupy neonikotynoidów.

W sprawie czasowego zezwolenia na ich wykorzystanie do zaprawiania nasion rzepaku ozimego w kampanii siewnej 2021 r. wystąpił samorząd rolniczy.

Neonikotynoidy, środki ochrony roślin, kanada, imidaklopryd

Stosowanie neonikotynoidów ograniczone, ale nie zakazane

Ministerstwo zdrowia Kanady postanowiło ograniczyć, ale nie zakazało całkowicie, stosowania neonikotynoidów - środków ochrony roślin nazywanych "zabójcami pszczół". Decyzja ogłoszona przez resort (Health...

Jak argumentował, wprowadzenie, wzorem lat ubiegłych, derogacji (czyli innymi słowy uchylenia przepisów) na neonikotynoidy przyczyni się do skuteczniejszej ochrony upraw rzepaku ozimego przed szkodnikami (m.in. śmietką kapuścianą) i chorobami grzybowymi, które atakują głównie młode rośliny.

"Ilość zapraw wydatkowana na pokrycie materiału siewnego rzepaku jest niewielka w porównaniu z ilością insektycydów i fungicydów, które trzeba zastosować nalistnie w celu ochrony upraw rzepaku przed patogenami i szkodnikami, jeśli nie zastosuje się zaprawionych nasion. W konsekwencji wpływa to negatywnie na otoczenie i środowisko, mając bezpośrednie przełożenie na aspekt ekonomiczny i ekologiczny stosowania środków ochrony roślin w uprawie rzepaku, zamiast zapraw nasiennych zawierających skuteczne substancje czynne z grupy neonikotynoidów" - brzmiał wniosek.

W odpowiedzi ministerstwo rolnictwa poinformowało, że kwestia czasowego zastosowania w rzepaku ozimym (w sezonie 2021 r). zapraw nasiennych z grupy neonikotynoidów została już rozstrzygnięta decyzją (nr R-168/2021d) z 9 kwietnia 2021, zgodnie z którą szef resortu odmówił wydania zezwolenia w przedmiotowym zakresie.

Zaznaczył, że generalnie stosowanie zapraw neonikotynidowych w rzepaku jest zabronione w Unii Europejskiej od 2013 r.

Minister wskazał ponadto, że zgodnie art. 156 par. 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, nie jest możliwe ponowne składanie wniosku w tej samej sprawie, w sytuacji gdy została już rozstrzygnięta decyzją ostateczną.

"W Polsce dopuszczone są już dwie zaprawy nasienne: Lumiposa 625 FS oraz Buteo Start do stosowania w uprawie rzepaku" - skwitowało ministerstwo.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu