Stosowanie neonikotynoidów ograniczone, ale nie zakazane

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Lach PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-05-2021,13:50 Aktualizacja: 24-05-2021,13:54
A A A

Ministerstwo zdrowia Kanady postanowiło ograniczyć, ale nie zakazało całkowicie, stosowania neonikotynoidów - środków ochrony roślin nazywanych "zabójcami pszczół".

Decyzja ogłoszona przez resort (Health Canada) dotyczy częściowego zakazu stosowania środka owadobójczego o nazwie imidaklopryd, który razem z klotianidyną i tiametoksamem są neonikotynoidami dopuszczonymi do stosowania w rolnictwie w Kanadzie.

EFSA, czasowe zezwolenia dla neonikotynoidów, Komisja Europejska, imidachlopryd, chlotianidyna, tiametoksam, tiachlopryd

EFSA przyjrzy się nadzwyczajnym zezwoleniom dla neonikotynoidów

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) na wniosek Komisji Europejskiej ma ocenić nadzwyczajne zezwolenia wydane przez państwa członkowskie na stosowanie neonikotynoidów w burakach cukrowych w 2020 r.   Wniosek komisji...

"Ocena resortu wskazuje, że przy zastosowaniu dodatkowych środków ostrożności wiele zastosowań imidakloprydu spełnia wymogi dotyczące ochrony ludzkiego zdrowia i środowiska. Niektóre zastosowania zostały jednak zakazane w odpowiedzi na ryzyka środowiskowe" - podkreślono w komunikacie.

Nowe ograniczenia dotyczą m.in. zaprawiania ziaren do zasiewów, ponieważ istnieje ryzyko, że ziarna i nasiona mogą zostać zjedzone przez ptaki. Nowe warunki muszą zostać wdrożone w ciągu maksymalnie dwóch lat.

Wcześniej, w marcu, ministerstwo zdrowia ogłosiło ograniczenia w użyciu klotianidyny i tiametoksamu w uprawach m.in. warzyw i owoców.

W kwietniu 2019 r. resort zapowiedział rozszerzenie zakazów stosowania neonikotynoidów i większe restrykcje tam, gdzie środki wciąż jeszcze są dozwolone.

Naukowcy z torontońskiego Uniwersytetu York opublikowali wówczas w czasopiśmie "Journal of Insect Conservation" wyniki badań nad kanadyjską populacją owadów z rodziny pszczołowatych. Alarmowali, że liczebność tych owadów spadła między 2007 a 2016 r. o prawie 90 proc. w porównaniu z obserwacjami z lat 1907-2006.

W Kanadzie neonikotynoidy są stosowane do m.in. zaprawiania zasiewów kukurydzy i soi. W Unii Europejskiej są zakazane od 2018 r., choć w marcu we Francji wydano zgodę na czasowe stosowanie dla ochrony buraka cukrowego.

Jeden na trzy kęsy żywności spożywanej przez człowieka nie powstałby bez pszczół i innych owadów zapylających rośliny - wylicza z kolei kanadyjska organizacja Bees Matter, promująca m.in. wykorzystanie pszczół w rolnictwie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu