Kupując podróbki, wiele razy tracisz. Eksperci ostrzegają przed sezonem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
16-02-2019,11:00 Aktualizacja: 16-02-2019,11:12
A A A

Zbliża się początek sezonu wegetacyjnego. To również czas planowania zakupu środków ochrony roślin do wiosennych zabiegów. Nabywanie podróbek może oznaczać wiele kłopotów.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) wspólnie z Krajową Administracją Skarbową (KAS) i Polskim Stowarzyszeniem Ochrony Roślin (PSOR) przestrzegają przed zakupem podrobionych środków ochrony roślin oraz zwracają uwagę jakie ryzyko niosą ze sobą podróbki.

PSOR, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, System Zbiórki Opakowań PSOR

Zebrali 19 tys. ton opakowań po zużytych środkach ochrony roślin

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin ma powody do zadowolenia. Dzięki pracy organizacji, w ciągu ostatnich 15 latach, udało się zebrać z polskiej wsi ponad 19 tysięcy ton opakowań po zużytych środkach ochrony roślin. To tyle ile ważą dwie wieże...

Nielegalne, w tym podrobione środki ochrony roślin, to nieprzebadane mieszaniny chemiczne o nieznanym składzie i  nieprzewidywalnym mechanizmie działania.

Kupując i stosując środki zakupione z nielegalnych źródeł, rolnik naraża się na możliwość zakupu podróbki, a tym samym staje się członkiem przestępczego procederu. Ponadto istnieje ryzyko zniszczenia plonów oraz stworzenie ryzyka dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska.  

Szacunki EUROPOLU z 2012 r. wskazują, że podrobione środki ochrony roślin stanowią 10, a w niektórych krajach 25 proc. rynku, co przekłada się na miliardy euro rocznie.

PIORiN jako urząd odpowiedzialny za nadzór nad wprowadzaniem do obrotu środków, od lat przeciwdziała wprowadzaniu do obrotu tych nielegalnych w tym podrobionych.

Inspekcja od lat współpracuje z właściwymi organami ochrony roślin z wielu państw. Uczestniczy również w międzynarodowej grupie roboczej ds. zwalczania nielegalnego przemieszczania pestycydów ONIP.

W 2018 roku kolejny już raz uczestniczyła w międzynarodowej operacji Silver Axe III, prowadzonej pod patronatem EUROPOL. Podczas 4-tygodniowej akcji, z udziałem 27 państw zatrzymano rekordową ilość 360 ton nielegalnych lub podrobionych pestycydów, która mogłaby być zastosowana na areale ok. 48 000 km2.

W Polsce PIORiN przeprowadziła ponad 800 kontroli, podczas których wykryto wspólnie z KAS i policją ponad 26 ton nielegalnych środków.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu