Zebrali 19 tys. ton opakowań po zużytych środkach ochrony roślin

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
04-02-2019,10:50 Aktualizacja: 04-02-2019,10:51
A A A

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin ma powody do zadowolenia. Dzięki pracy organizacji, w ciągu ostatnich 15 latach, udało się zebrać z polskiej wsi ponad 19 tysięcy ton opakowań po zużytych środkach ochrony roślin. To tyle ile ważą dwie wieże Eiffla.

Zgodnie z polskim prawem użytkownicy środków ochrony roślin sklasyfikowanych jako niebezpieczne są zobowiązani do zwrotu opakowań po tych produktach.

środki ochrony roślin, pestycydy, WiORiN Kraków, małopolskie, pszczoły

Rolnicy na ogół właściwie używają środków ochrony roślin

Jedynie pojedyncze przypadki nieprawidłowości w stosowaniu środków ochrony roślin wykryli przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa (WIORiN) w Krakowie. To potwierdzenie tego, że większość...
Dzięki Systemowi Zbiórki Opakowań PSOR, już od ponad 15 lat, rolnicy mogą wypełniać ten obowiązek w sposób łatwy, bezpłatny oraz bezpieczny dla środowiska. Wystarczy aby czyste, trzykrotnie wypłukane opakowania przynieśli do punktu sprzedaży, w którym kupili produkty.

Punkty sprzedaży są zaopatrywane w worki do zbierania opakowań, zasady zbiórki oraz materiały edukacyjne, a operator systemu, firma REMONDIS, zapewnia odbiór opakowań na koszt producentów i importerów.

"W 2018 roku w ramach Systemu Zbiórki PSOR zebraliśmy 56 proc. masy opakowań wprowadzonych na rynek, czyli łącznie 1 732 tony opakowań.  64 proc. z tej masy została poddana recyklingowi, a 28 proc. odzyskowi energetycznemu" - czytamy w komunikacie.

Właściwe postępowanie z odpadami jest bardzo istotne z punktu widzenia ochrony środowiska. Opakowania odpowiednio przygotowane przez rolnika: dokładnie opróżnione i co najmniej trzykrotnie wypłukane, są przyjmowane do systemu. Wówczas mogą stać się cennymi surowcami i zostały  efektywnie i bezpiecznie zagospodarowane.

środki ochrony roślin, bezpieczna żywność, płody rolne, pozostałości środków ochrony roślin, ochrona roślin, psor

PSOR: pestycydy to leki dla roślin. Dzięki nim żywność jest bezpieczna

Pestycydy chronią rośliny, a opryski zapobiegają zagrożeniom dla naszego zdrowia ze strony np. toksycznych mikroorganizmów. Eksperci podkreślają, że ponad 96 proc. żywności spełnia najbardziej wyśrubowane europejskie normy. - Ochrona roślin...
Opakowania po środkach ochrony roślin zbierane w ramach Systemu PSOR są poddawane procesom przetwarzania zgodnie z przepisami prawa i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Materiał z recyklingu wykorzystywany jest do produkcji rur osłonowych do światłowodów.

- Szeroko zakrojone działania edukacyjne prowadzone przez Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin przynoszą namacalne efekty, które możemy liczyć w tysiącach ton zebranych opakowań po środkach ochrony roślin. Dobra współpraca na linii rolnik-sprzedawca-System PSOR gwarantuje właściwe gospodarowanie odpadami bezpieczne dla wszystkich osób uczestniczących w zbiórce oraz środowiska - mówi Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Koszty funkcjonowania systemu ponoszą firmy wprowadzające środki ochrony roślin i inne środki niebezpieczne wykorzystywane w rolnictwie, czyli ich producenci i importerzy. Użytkownicy i sprzedawcy nie ponoszą kosztów zbierania opakowań, a mają pewność, że działają odpowiedzialnie i zgodnie z prawem.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu