Jodosulfuron metylosodowy: wiele mieszanin, wiele upraw

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: inż. Adam Paradowski | redakcja@agropolska.pl
01-06-2020,9:30 Aktualizacja: 01-06-2020,10:03
A A A
Zaczęło się dekadę temu. Na rynku pojawił się pierwszy herbicyd, w składzie którego znajdował się jodosulfuron metylosodowy. Minęło 10 lat, a preparatów z udziałem tej substancji czynnej można już naliczyć 20!
 
Co przyczyniło się do tak znacznej popularności tego związku? Możliwość stosowania go z wieloma komponentami poszerzającymi zakres zwalczanych gatunków, a także znaczna selektywność w stosunku do roślin uprawnych. Ponadto termin stosowania obejmujący zabiegi jesienne i wiosenne.
 
nalistne odchwaszczanie kukurydzy, nikosulfuron, trójketony, regulatory wzrostu, mieszaniny do odchwaszczania kukurydzy

Nalistne odchwaszczanie kukurydzy

Susza nie odpuszcza. Najbliższe dni wyjaśnią czy spadnie upragniony deszcz i możliwe będzie wykonanie zabiegów doglebowych w sianej na przełomie kwietnia i maja kukurydzy. Nie mniej jednak warto poznać wariant „b” ochrony przed...
Początkowo solo
 
Pierwszy na bazie jodosulfuronu metylosodowego zastał zarejestrowany Huzar 05 WG do zwalczania chwastów w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym i życie. Zalecenia obejmowały nalistne stosowanie zarówno w terminie jesiennym, jak i wiosennym. Niebawem na rynku ukazał się ten sam preparat, ale w innej formulacji - jako Huzar 100 OD. Forma użytkowa została wzmocniona o wbudowany adiuwant.
 
Dopiero po 10 latach pojawiły się trzy identyczne preparaty (Furion 100 OD, Ranger 100 OD i Yodo 100 OD) również zalecane do zabiegów wiosennych. Stosowanie ich jest nico bardziej skomplikowane, ponieważ wymagają dodatkowego użycia adiuwantów (Adjuwant super lub Adjusafner) zawierających tzw. ochraniacz - mefenpyr dietylu.
 
Omawiane środki są zalecane w dawkach 7,5-10 g s.cz./ha w celu zniszczenia takich chwastów jak: bodziszek drobny, farbownik polny, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa i różowa, komosa biała, mak polny, maruna bezwonna, miotła zbożowa, niezapominajka polna, przetacznik bluszczykowy i polny, przytulia czepna, rdest powojowy, rumian polny, samosiewy rzepaku, stulicha psia, rzodkiewnik pospolity, tasznik pospolity i tobołki polne. Jednak w tym szerokim zakresie zwalczanych gatunków pełnej wrażliwości nie wykazywał chaber bławatek (średnio wrażliwy).
 
profilaktyczna ochrona przed zachwaszczeniem, profilaktyka, zwalczanie chwastów, odchwaszczanie, płodozmian

Odchwaszczanie: profilaktyka jest najważniejsza

Dzięki bogatej ofercie herbicydów walka z chwastami zazwyczaj nie stanowi problemu. Dlatego mniej uwagi poświęca się działaniom profilaktycznym, dzięki którym zachwaszczenie można utrzymać na możliwie niskim poziomie. To błąd. ...
Pierwsze mieszaniny
 
W celu zwiększenia zakresu zwalczanych chwastów z uwzględnieniem chabra bławatka zalecano mieszaninę zbiornikową Huzar 05 WG + Dicopur 600 SL, czyli jodosulfuron metylowy wzbogacony o 2,4-D. Kombinację tę popularyzowano także w formie dwupaków.
 
Dobre efekty uzyskiwane po zastosowaniu tej mieszaniny spowodowały, że w stosunkowo krótkim czasie na rynku pojawiła się mieszanina fabryczna Huzar Activ 387 OD, zawierająca oba składniki. Zalecenia obejmują te same zboża, a zabieg należy wykonać podczas wiosny w dawce 1 l/ha.
 
Więcej komponentów
 
Do kolejnych mieszanin z jodosulfuronem metylowosodowym użyto mezosulfuronu metylowego. W efekcie na rynek wypuszczono Atlantis 12 OD. W międzyczasie analogiczną formę użytkową Atlantis 04 WG wycofano, a ostatnio zarejestrowano identyczną Aprilia 12 OD. 
 
konferencja dla rolników, Znaczenie postępu technologicznego w produkcji roślinnej, LODR, Końskowola, kukurydza

Skuteczne metody regulacji zachwaszczenia w uprawie kukurydzy

6 marca w Końskowoli (woj. lubelskie) odbyła się konferencja zatytułowana "Znaczenie postępu technologicznego w produkcji roślinnej". Spotkanie zorganizował Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Instytut Uprawy Nawożenia i...
Dobra kompatybilność i wykorzystanie synergizmu wpłynęło na rejestrację kilku dalszych mieszanin zbiornikowych z tymi preparatami, np.: z 2,4-D + florasulam (Mustang 306 SE), z tribenuronem metylu (Granstar 75 WG), z amidosulfuronem (Grodyl 75 WG) oraz z amidosulfuronem i jodosulfuronem (Sekator 125 OD). 
 
Warto zwrócić uwagę, że mieszanina z herbicydem Sekator 125 OD to zwiększenie dawki jodosulfuronu. Preparat już sam w sobie jest kolejną mieszaniną z udziałem jodosulfuronu, z możliwością pojedynczego zastosowania. 
 
Na bazie omówionych substancji czynnych zarejestrowano ostatnio uniwersalną mieszaninę fabryczną Sekator Plus, której składnikami są jodosulfuron, 2,4-D i amidosulfuron, a jest ona przeznaczona do zwalczania chwastów dwuliściennych. Wyważone proporcje substancji czynnych pozwalają stosować ją także w jęczmieniu ozimym (0,6 l/ha) oraz w zbożach jarych z wyjątkiem owsa (0,45- 0,6 l/ha).
 
Wzbogacone o diflufenikan
 
pszenica ozima, chwasty, zachwaszczenie, plantacja pszenicy

Wiosenne zachwaszczenie zbóż ozimych

Zboża ozime są bardziej narażone na zachwaszczenie w porównaniu do zbóż jarych. Szczególnie wrażliwa na zagłuszanie przez chwasty jest pszenica ozima. Pszenica i pszenżyto w wyniku wolnego początkowo wzrostu (niższa krzewistość...
Opisaną mieszaninę jodosulfuron + mezosulfuron uzupełniono o diflufenikan (wycofany Alister 162 OD oraz zarejestrowany Alister Grande 190 OD). W tym przypadku wykorzystano diflufenikan, który z jednej strony gwarantuje działanie doglebowe, a z drugiej podnosi efektywność zwalczania miotły zbożowej w terminie jesiennym. 
 
Innym przykładem o podobnym działaniu jest znany, nieco starszy Zeus 208 WG (jodosulfuron + amidosulfuron + propoksykarbazon sodowy), zalecany wiosną w pszenicy ozimej. Jego uproszczoną formą jest Caliban 178 WG, w którego składzie nie ma amidosulfuronu i tym samym wykazuje nieco słabsze działanie w stosunku do przytulii czepnej.
 
Dla zbóż i kukurydzy
 
Jodosulfuron nie tylko jest selektywny w stosunku do zbóż. Jak się okazuje z dużym powodzeniem można go także stosować w kukurydzy. Po raz pierwszy był zalecany w mieszaninie fabrycznej łącznie z foramsulfuronem, początkowo w formulacji Maister 310 WG z adiuwantem, a później już bez dodatku wspomagacza jako Maister 31 OD. Preparaty można stosować jednorazowo lub dwukrotnie w dawkach dzielonych. 
 
chwasty, żyto, plantacja

Jak zmniejszyć zachwaszczenie podczas suszy?

Susza wpływa niekorzystnie zarówno na wzrost roślin uprawnych, jak i chwastów, z tym że te drugie lepiej sobie radzą z niedoborem wody. Rolnicy mogą w warunkach suszy zmniejszyć zachwaszczenie pod warunkiem przestrzegania kilku...
Do gatunków wrażliwych należą: fiołek polny, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, mak polny, maruna nadmorska, przytulia czepna, rumian polny, samosiewy rzepaku, szarłat szorstki, tasznik pospolity, tobołki polne i wilczomlecz obrotny. 
 
Preparaty stosowane w najwyższej dawce niszczą również chwastnicę jednostronną, komosę białą i perz właściwy. Kolejny komponent wykorzystany w mieszaninie to tienkarbazon metylu. Ta trójskładnikowa mieszanina pod handlową nazwą Maister Power 42,5 OD, praktycznie jest wystarczająca na wszystkie stanowiska kukurydzy bez względu na skład botaniczny zachwaszczenia, ponieważ dodatkowo zwalcza: blekot pospolity, bodziszka drobnego, iglicę pospolitą, jasnotę purpurową, kurzyślad polny, poziewnika szorstkiego, psiankę czarną, rdestówkę powojowatą, rdest ptasi, włośnice oraz obok perzu także wieloletni ostrożeń polny.
 
Wykorzystany dodatkowo tienkarbazon metylu okazał się także selektywny dla zbóż, co wykorzystano w preparatach Atlantis Star (jodosulfuron + mezosulfuron + tienkarbazon) i Huzar Activ Plus (jodosulfuron + 2,4-D + tienkarbazon).
 
Atlantis Star jest zalecany z adiuwantem Biopower. Stosowany w pszenicy ozimej i pszenżycie ozimym w najwyższej dawce (0,333 kg/ha) oprócz chwastów dwuliściennych, zwalcza gatunki jednoliścienne. Poza miotłą zbożową, owsem głuchym i wyczyńcem polnym skutecznie eliminuje coraz częściej pojawiającą się w zbożach stokłosę dachową oraz życicę trwałą i wielokwiatową. Z kolei Huzar Activ Plus zalecany jest szczególnie na pola silnie zagrożone chabrem bławatkiem.
 
zwalczanie chwastów, technika aplikacji, opady deszczu, skuteczność zwalczania chwastów, wilgotność gleby, temperatura

Dlaczego chwasty nie zostały zniszczone? Odpowiedzi może być kilka

Stosując herbicydy rolnicy oczekują, że skutecznie i szybko pozbędą się problemu chwastów w uprawie. Niekiedy jednak efekt chwastobójczy nie jest zadowalający, tymczasem przyczyna często bywa prozaiczna, bo to co niby jest tak bardzo...
Jodosulfuron bez granic?
 
Możliwość odchwaszczania zbóż jarych i ozimych oraz kukurydzy przy udziale jodosulfuronu nie wyczerpuje jego możliwości. Warto wiedzieć, że preparat Logo 310 WG, o takim samym składzie jak Maister 310 WG (jodosulfuron + foramsulfuron) jest zalecany do odchwaszczania szkółek drzew iglastych oraz plantacji drzewek bożonarodzeniowych. 
 
Inny produkt Valdor Flex (jodosulfuron + diflufenikan) jest wykorzystywany na terenach nieużytkowanych rolniczo, takich jak pobocza dróg, drogi dojazdowe, ścieżki oraz tory kolejowe.
 
Czy to pełen zakres możliwości stosowania mieszanin z jodosulfuronu metylosodowego z innymi substancjami czynnymi? Czy jego selektywność z odpowiednio dobranymi partnerami obejmie jeszcze inne uprawy? Należy poczekać, być może okaże się jeszcze bardziej uniwersalny niż nam się obecnie wydaje.
 
  •   Artykuł ukazał się w miesięczniku "Przedsiębiorca Rolny" nr 5-2020 - ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu