Glifosat a żywność. Zobacz oficjalne dane

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
15-04-2020,12:30 Aktualizacja: 15-04-2020,12:40
A A A

Glifosat i powstające na jego bazie środki ochrony roślin, zwłaszcza w ostatnich miesiącach, wywoływały burzliwe dyskusje. Ile rocznie sprzedaje się tej substancji czynnej w Polsce? Jakie są wyniki badań żywności w tym kontekście?

Takie dane przedstawiło ministerstwo rolnictwa w odpowiedzi na poselską interpelację. Poinformowało, że aktualnie w rejestrze środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu znajdują się 92 preparaty zawierające w swoim składzie glifosat.

glifosat, glifosat w żywności, Jan Bodnar, Główny Inspektorat Sanitarny

GIS będzie szukał glifosatu w żywności. Tysiące próbek do badania

W 2020 roku przebadanych zostanie ok. 80 tys. próbek żywności. W planach są m.in. dodatkowe badania kasz, płatków i mąki, związane z doniesieniami o obecności glifosatu w produktach zbożowych - poinformował Jan Bodnar, rzecznik...

Każdy z nich podlegał ocenie bezpieczeństwa użycia, określone zostały dla niego również warunki bezpiecznego stosowania (uprawy, terminy, liczba zabiegów, dawki, metody stosowania, okresy karencji itd.).

Jeśli chodzi o prowadzone badania płodów rolnych na obecność pozostałości środków ochrony roślin, rocznie pobieranych jest ok. 3 tys. próbek. W 2019 r. pobrano je do badania na obecność pozostałości glifosatu między innymi w rzepaku, gryce i prosie.

"Na 105 próbek rzepaku, glifosat wykryto w 24 próbkach, jednak stwierdzone ilości były poniżej NDP (najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości pestycydów - red.). Na 17 próbek prosa w 1 próbce wykryto glifosat poniżej wartości NDP. Na 18 próbek gryki w 1 próbce stwierdzono glifosat powyżej NDP i w związku z tym uruchomiono procedury RASFF (System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach - red.)" - podał resort rolnictwa.

Jak zaznaczył, stosowanie glifosatu w ostatnich latach spada. Choć liczby z Głównego Urzędu Statystycznego - wbrew sugestiom urzędników - nie są tego jednoznacznym potwierdzeniem. Zgodnie z nimi, sprzedaż substancji czynnej glifosat wynosiła w 2016 r. 5 tys. 392 tony, w 2017 r. wzrosła do 6 tys. 665 ton, natomiast w 2018 r. znacznie spadła - do 4 tys. 697 ton.

glifosat, Roundup, herbicydy, środki ochrony roślin, erozja gleby

Czy rolnictwo poradzi sobie bez glifosatu?

Wokół glifosatu, najczęściej używanej substancji aktywnej w herbicydach, w ostatnich latach wrzało. Z jednej strony pojawiają się opinie, iż może poważnie szkodzić ludzkiemu zdrowiu, z drugiej przedstawiane są wyniki analiz, z których...

Przechodząc do badań żywności na obecność glifosatu, w 2017 r. organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej pobrały i zbadały próbki żyta/mąki żytniej, gruszek, marchwi, pomarańczy i ryżu.

"W jednej próbce gruszek stwierdzono przekroczenie wartości dopuszczalnej dla glifosatu: wykryto 0,45±0.23 mg/kg (NDP = 0,1 mg/kg). Natomiast w 2018 r. pobrano i zbadano w kierunku glifosatu próbki m.in. gruszek, jabłek, pszenicy, ziemniaków, malin, bakłażanów i innych. W żadnej z ww. próbek nie stwierdzono przekroczeń wartości NDP dla glifosatu. W ramach systemu AAC (Administrative Assistance and Cooperation) w 2018 r. przesłano natomiast 1 zgłoszenie przekroczenia wartości NDP dla glifosatu w próbce kaszy gryczanej (w tym przypadku ziarno gryki pochodziło z Łotwy, a w Polsce znajdowało się przedsiębiorstwo zajmujące się przetwórstwem i konfekcjonowaniem ww. produktu)" - wymieniło ministerstwo.

Pełnych danych za 2019 r. - okres sprawozdawczy za ten okres nie został zakończony - sanepid jeszcze nie miał. Badane był natomiast przez te 12 miesięcy m.in.: brzoskwinie, nektarynki, gruszki, grzyby, jabłka, seler korzeniowy, pomidory i wino.

Przyjęto ustawę zabraniającą stosowania glifosatu

Rada Narodowa (izba niższa parlamentu Austrii) uchwaliła ustawę zakazującą stosowania glifosatu. Austria jest pierwszym państwem UE, które chce całkowicie zakazać tej wchodzącej w skład herbicydu substancji w związku z obawami, że może mieć...

Resort odniósł się również do głośnej sytuacji z listopada 2019 r., gdy media podały informacje o przekroczeniach poziomu glifosatu w kaszach gryczanych i jaglanych oraz płatkach jaglanych.

Wówczas służby sanitarne wzięły pod lupę te i inne produkty z grupy. Niezgodności z obowiązującymi przepisami stwierdzono w 2 próbkach płatków jaglanych (wyrobach gotowych). Były to jednak inne płatki niż wskazywane w publikacjach.

"Odnosząc się do kwestii wprowadzenia ograniczeń w stosowaniu środków na bazie glifosatu informujemy, że budzący największe wątpliwości naukowe składnik środków ochrony roślin zawierających glifosat, tj. polietoksylowana amina łojowa(POE), został wycofany z preparatów dostępnych na rynku europejskim […] Obecnie, w związku z brakiem naukowych dowodów potwierdzających konieczność wprowadzenia zakazu stosowania glifosatu, ministerstwo nie planuje wprowadzać dalszych ograniczeń stosowania tych preparatów" - podkreślił resort rolnictwa.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu