Drastyczny brak nawozów. KRIR interweniuje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-08-2022,9:25 Aktualizacja: 17-08-2022,9:26
A A A

O podjęcie wszelkich możliwych działań w celu zapewnienia dostępności na rynku nawozów mineralnych wystąpił do wicepremiera, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Jak podkreśla KRIR, z wielkim niepokojem rolnicy obserwują drastyczny brak nawozów w punktach sprzedaży. Problem dotyczy szczególnie nawozów wieloskładnikowych, które zapewniają optymalne dla roślin proporcje składników odżywczych. A zaburzenia na rynku nawozów mogą doprowadzić do gwałtownego spadku plonów.

Ponadto Zarząd KRIR wystąpił o przyspieszenie wypłaty dopłat do nawozów, tak aby pieniądze wpłynęły na konta rolników jeszcze przed siewami rzepaku i zbóż ozimych.

nawozy, ceny nawozów, grupa azoty

Grupa Azoty: Nie spodziewamy się stabilizacji cen nawozów

Dopóki nie ustabilizuje się rynek surowcowy, nie spodziewamy się stabilizacji cen nawozów. Priorytetem pozostaje dla nas zapewnienie dostępu do nawozów - zapewniła Grupa Azoty. "Produkcja nawozów w Grupie Azoty jest...
"Wielu rolników, licząc na obiecaną przez rząd dopłatę do zakupu nawozów, nie rezygnowało z nawożenia. Gospodarze ci zainwestowali duże pieniądze w zakup nawozów, licząc na szybki zwrot części środków w postaci dopłaty od państwa, aby móc je zainwestować w przygotowania do kolejnych zasiewów i związanych z tym prac. Dzisiaj jest bowiem szczególnie ważne, aby plony. jakie zostaną osiągnięte w tym roku oraz latach następnych. nie były mniejsze od tych z lat poprzednich w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego Europy i świata" – czytamy w wystąpieniu rolniczego samorządu.

W jego ocenie, z związku z utrzymywaniem się wysokich cen nawozów, konieczne jest przygotowanie kolejnych naborów wniosków o przyznanie dopłat do zakupu nawozów, by nie obniżać krajowej produkcji zbóż i roślin oleistych ze względu na oszczędne nawożenie.

"W kolejnych naborach kwota pomocy powinna być zwiększona, a wsparcie powinno przysługiwać do każdego hektara, bez względu na powierzchnię gospodarstwa" – podsumowuje KRIR.

  •  Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu