Grupa Azoty: Nie spodziewamy się stabilizacji cen nawozów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Bytniewska PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
15-07-2022,12:15 Aktualizacja: 15-07-2022,12:36
A A A

Dopóki nie ustabilizuje się rynek surowcowy, nie spodziewamy się stabilizacji cen nawozów. Priorytetem pozostaje dla nas zapewnienie dostępu do nawozów - zapewniła Grupa Azoty.

"Produkcja nawozów w Grupie Azoty jest kontynuowana. Priorytetem pozostaje dla nas zapewnienie dostępu do nawozów, odpowiadających na potrzeby polskich rolników" - zapewniała spółka.

Zauważyła, że ceny nawozów w głównej mierze są determinowane przez wysokie ceny surowców, przede wszystkim gazu. "Dopóki nie ustabilizuje się sytuacja na rynku surowcowym, nie spodziewamy się stabilizacji cen nawozów" - podały Azoty w odpowiedzi.

Spółka poinformowała również, że dostawy gazu do spółek Grupy Azoty przebiegają bez zakłóceń. "Grupa Azoty i jej spółki zależne podpisały aneksy do obowiązujących umów sprzedaży paliwa gazowego z PGNiG, przedłużając współpracę w zakresie dostaw gazu ziemnego do końca września 2023 roku" - przypomniano.

sprzedaż nawozów, Grupa Azoty, Anwil, Rafał Romanowski, burak cukrowy

Nawozy z państwowej sieci dystrybucji? Resort odpowiada

Krajowa Grupa Spożywcza prowadzi negocjacje w celu zawarcia umowy dystrybucyjnej, dotyczącej zakupu nawozów od spółek Grupy Azoty oraz Anwilu. W jakim celu? Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa odpowiedział na pytanie (zawarte w...
W ubiegłym tygodniu Grupa Azoty poinformowała, że rosnące ceny gazu, jak również przeprowadzona analiza możliwych do uzyskania cen sprzedaży produktu zmusiły ją do czasowego ograniczenia produkcji melaminy w Grupie.

"Aktualna sytuacja rynkowa wymusiła zatrzymanie jednej z instalacji produkcji melaminy (Melamina I – I ciąg) oraz ograniczenie - do 50 proc. zdolności produkcyjnych - na kolejnej (Melamina II" - podano wówczas w komunikacie Grupy Azoty. Dodano, że ze względu na zaplanowane wcześniej prace remontowe na pozostałych instalacjach (Melamina I – II ciąg oraz Melamina III), produkcja melaminy od 9 lipca br. jest prowadzona na poziomie ok. 20 proc. maksymalnych zdolności produkcyjnych wszystkich instalacji, wynoszących 270 ton/dobę.

Wskazano, że zobowiązania wynikające z bieżących kontraktów handlowych, które w znacznej części mają charakter krótkookresowy, będą realizowane w oparciu o pracujące instalacje melaminy i posiadane zapasy.

Podkreślono, że Grupa Azoty Puławy stale monitoruje poziom cen surowców i będzie dostosowywać produkcję do sytuacji rynkowej.

Grupa Azoty jest największym producentem nawozów w Polsce i jedną z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE