Zostały tylko dwa dni na wykoszenie łąki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | redakcja@agropolska.pl
30-07-2015,7:45 Aktualizacja: 30-07-2015,7:49
A A A

Przypominamy rolnikom, że do 31 lipca trzeba wykosić łąkę. Chodzi oczywiście o użytki zgłoszone do dopłat bezpośrednich.

Dodatkowe dwa tygodnie mają na usunięcie skoszonej zielonki lub siana. Jeśli tego nie można zrobić ze względu na czynniki niezależne, czyli intensywne opady, które przyszły w ostatnim czasie, wtedy trzeba powiadomić biuro powiatowe ARiMR.

Należy to zrobić w formie pisemnego oświadczenia, w którym rolnik zobowiązuje się, że zrobi to najszybciej, jak tylko będzie to możliwe.

Koszenie łąk z dopłatą. Został już tylko miesiąc

31 lipca mija termin, w którym trzeba skosić łąkę zgłoszoną do dopłat bezpośrednich i usunąć z niej biomasę. Jest to kłopot dla gospodarstw w rejonach, w którym utrzymuje się niewiele bydła. Jeśli jednak dostaje się dopłaty, to trzeba...
Jeśli kontrola przeprowadzona na miejscu stwierdzi, że łąka nie została wykoszona w terminie, a w ARiMR brakuje stosowanego oświadczenia, wówczas w zależności od danego przypadku (np. powierzchnia łąki, celowe działanie rolnika) naliczane jest zmniejszenie dopłat bezpośrednich.

W rejonach, w których nie utrzymuje się zwierząt poważnym problemem jest zagospodarowanie biomasy z łąk.

Pewnym rozwiązaniem byłoby przeznaczenie jej do spalania w piecach, ale rozwój energetyki ze źródeł odnawialnych w ostatnich latach jest zatrzymany.

Koszenie i wywożenie siana z łąki, z którym nie ma co zrobić tylko po to, aby dostać dopłatę wielu rolnikom wydaje się bez sensu. I słusznie. Może czas pomyśleć o zmianie przepisów, tak aby koszenie było nadal obowiązkowe, ale biomasę można byłoby pozostawić na użytku?

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu