Przyczepy z dobrą passą, ciągniki jadą w dół

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-04-2022,8:05 Aktualizacja: 11-04-2022,8:09
A A A

W marcu zarejestrowano 1194 nowych ciągników i 907 nowych przyczep rolniczych - podała Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Z jej badania wynika, że nastroje w branży znacznie pogorszyły się.

Marcowy wynik rejestracji nowych traktorów jest gorszy od ubiegłorocznego o 215 sztuk. "W pierwszym kwartale br. zarejestrowano 2717 nowych ciągników i jest to gorszy wynik niż w analogicznym okresie 2021 roku o 153 sztuk. Po raz pierwszy od dawna mówimy zatem o spadku rejestracji w skali roku w tym okresie - o 5,3 proc." - wylicza PIGMiUR.

Valtra serii A piątej generacji, Sebastian Karasiewicz, RPT, Rolniczy Przegląd Techniczny

Valtra A generacji piątej

Najnowsze ciągniki Valtra serii A piątej generacji opuszczają fińską fabrykę w Suolahti z silnikami przystosowanymi do normy emisji spalin Stage V. To jednak niejedyne zmiany, jakie wprowadzono w traktorach w porównaniu z generacją czwartą....

Póki co trwa spore zapotrzebowanie na nowe przyczepy rolnicze. W marcu zarejestrowano ich 907 - o 230 więcej niż w w tym samym miesiącu ub.r. Przez pierwszy kwartał br. zarejestrowano 2041 nowych przyczep - o 544 więcej niż przed rokiem (+36,3 proc.).

Izba przeprowadziła swoje cykliczne badanie dotyczące obecnej i przewidywanej koniunktury w branży. Od poprzedniej edycji (październik 2021 r.) nastroje panujące wśród przedsiębiorców z branży maszyn i urządzeń rolniczych znacznie pogorszyły się. W ocenie PIGMiUR to kwestia m.in. zamieszania z systemem podatkowym i wybuchu wojny w Ukrainie.

"Po rocznym okresie, kiedy wynik indeksu był powyżej zera, co oznaczało przewagę nastrojów i ocen pozytywnych, w ostatnim czasie jego wartość spadła poniżej zera i to aż do wartości -1,54. Właściwie niewiele zmieniła się ocena administracji państwowej, ale nadal niemal połowa badanych twierdzi, że obecne przepisy, prawo i podatki w zdecydowany sposób przeszkadzają w prowadzeniu działalności gospodarczej" - wskazują eksperci.

Zdecydowane zmiany na gorsze widać w przewidywaniach przyszłej koniunktury i sprzedaży we własnych firmach. Aż 63,5 proc. badanych przewiduje, że sprzedaż pogorszy się w niewielkim lub znacznym stopniu. W październiku odsetek takich odpowiedzi wynosił 33,3 proc.

"Wzrost pesymizmu widać w odpowiedziach dotyczących inwestycji. Obecnie planuje je 65 proc. firm, w stosunku do 70 proc. w październiku 2021. Znacznie wzrósł odsetek odpowiedzi dotyczący rezygnacji z wcześniej planowanych inwestycji" - zaznacza Izba.
 

  • Informacje dotyczące nowości na rynku maszyn rolniczych znajdziesz w "Rolniczym Przeglądzie Technicznym". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu