Ciągniki i przyczepy wciąż się dobrze sprzedają. Dobre nastroje w branży

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-11-2021,10:00 Aktualizacja: 19-11-2021,12:01
A A A

1188 nowych ciągników oraz 607 nowych przyczep rolniczych zarejestrowano w październiku. Wśród przedsiębiorców nadal panują dobre nastroje dotyczące obecnej i przyszłej koniunktury w branży.

Jak podaje Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych traktorów zarejestrowano o 86 więcej niż we wrześniu. Jednocześnie jest to kolejny miesiąc, kiedy liczba ta przekracza tysiąc sztuk.

John Deere 6R 185

John Deere z nową serią 6R

Amerykański producent z logo skaczącego jelenia zaprezentował dzisiaj zmodernizowaną rodzinę 6R. Pojawiły się przy okazji także nowe modele, m.in. mocniejszy kompaktowy czterocylindrowiec. Nowym ciągnikom przyjrzymy się dokładniej już niedługo, a...

"W sumie od początku roku zarejestrowano 11 383 szt. nowych ciągników. To o 3067 szt. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Wzrost w stosunku do zeszłego roku to 36,9 proc." - wylicza PIGMiUR.

Natomiast nowych przyczep rolniczych od początku roku do końca października zarejestrowano w Polsce 7427 szt., w tym w październiku 607 szt. Porównując dane rok do roku to wzrost o 1656 szt. (28,7 proc.).

Nic wiec dziwnego, że przeprowadzone na przełomie września i października bieżącego roku przez Izbę cykliczne badanie dotyczące obecnej i przewidywanej koniunktury w branży potwierdziło, że w wśród przedsiębiorców nadal panują dobre nastroje.

"O niepewności i obawach związanych z pandemią koronawirusa, które bardzo mocno odbiły się na wyniku indeksu wiosną 2020 roku możemy już zapomnieć. Dobra sprzedaż w 2020 roku i jej kontynuacja w roku 2021 znaczenie poprawiła nastroje wśród przedsiębiorców. Już w pierwszym półroczu tego roku w badaniu przeprowadzonym w marcu przeważały odpowiedzi, które potwierdzały, że przedsiębiorcy oczekują dobrych wyników i optymistycznie patrzą na najbliższe miesiące. Obecnie nadal mamy do czynienia z kontynuacją tego trendu" - wskazuje PIGMiUR.

Deutz-Fahr 6 TTV

Deutz-Fahr 6 TTV z nowymi skrzyniami biegów

Niemiecki producent ciągników z Lauingen wprowadza cztery nowe sześciocylindrowe modele w segmencie około 200 KM. Zobaczmy, co się zmieniło i co mają one do zaoferowania. Renowacja obejmuje najmocniejsze ciągniki serii 6 z bezstopniową...

Jak dodaje, wynik barometru jest niemal identyczny jak pół roku temu, kiedy wartość wynosiła 0,82, obecnie 0,72. Według badaczy niewielki spadek spowodowany jest wzrostem negatywnych odpowiedzi dotyczących podejścia administracji państwowej w kwestii "klimatu" prowadzenia działalności gospodarczej. Chodzi zapewne o zapowiadane zmiany w prawie podatkowym.

"Zmiany widać również jeżeli chodzi o przewidywania przyszłej koniunktury i sprzedaży we własnych firmach. Jeżeli chodzi o koniunkturę w branży, cześć przedsiębiorców już przewiduje jej pogorszenie. Wzrost wyników, szczególnie w odpowiedzi, że raczej się ona pogorszy, jest znaczący w stosunku do wyników sprzed pół roku. Obecnie 24 proc. przedsiębiorców przewiduje, że koniunktura w niewielkim stopniu się pogorszy – wcześniej było to 14 proc." - przyznaje Izba

Natomiast wzrost optymizmu widać w odpowiedziach dotyczących planowanych inwestycji. Zdecydowanie większy odsetek przedsiębiorców zamierza to zrobić niż jeszcze pół roku temu.

"Wypadkową badania jest współczynnik obrazujący nastroje w branży. Wartość poniżej zera świadczy o przewadze nastrojów negatywnych i pesymistycznych. Tym razem, po raz kolejny, mamy do czynienia z przewagą odpowiedzi pozytywnych. Indeks ma wartość dodatnią. Oznacza to, że wśród przedsiębiorców dominują pozytywne oczekiwania, choć nadal ich przewaga nie jest bardzo znacząca. Aczkolwiek możemy stwierdzić , że przedsiębiorcy z optymizmem patrzą w przyszłość" - podsumowuje Izba.
 

  • Informacje dotyczące nowości na rynku maszyn rolniczych znajdziesz w "Rolniczym Przeglądzie Technicznym". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu