Związkowcy pytają, gdzie są konserwy z ubitych świń? Resort: nie mamy danych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-11-2017,15:00 Aktualizacja: 19-11-2017,15:26
A A A

Związek Zawodowy Rolników Rzeczpospolitej "Solidarni" zapytał resort rolnictwa, ile skupiono tusz ze specustawy w sprawie ASF, która weszła w życie 5 września 2016 r. - Otrzymujemy informację, że ministerstwo nic nie wie, nie skupiono żadnego mięsa, nie przerobiono na konserwy - narzekał Marcin Bustowski szef organizacji.

Podczas obrad sejmowej komisji rolnictwa zacytował fragment odpowiedzi, która nadeszła z resortu: "Ponadto uprzejmie informuję, że ministerstwo nie posiada informacji dotyczących środków budżetowych wyasygnowanych dla rolników z tytułu wykupu świń na podstawie cytowanej ustawy".

dziki, przypadek asf, afrykański pomór świń, obwód kaliningradzki

ASF wykryty u dzika w Rosji przy granicy z Polską. Jest nowy obszar zagrożony

Ogniska afrykańskiego pomoru świń nie są wykrywane w Polsce już od kilku tygodni. Sytuacja więc stabilizuje się i ulega poprawie. Niestety za naszą wschodnią granicą jest inaczej. Służby weterynaryjne w Rosji poinformowały o wystąpieniu przypadku...

- Naprawdę chcielibyśmy wiedzieć, czy specustawa działa. Jeżeli nie, to jest to niegospodarność, bo jeżeli jakiekolwiek środki wyasygnowano ze Skarbu Państwa na skup i zrobiono konserwy, to gdzie są te konserwy? Które zakłady przerobiły mięso? W jaki sposób zostało to rozliczone? Odsyła się nas do producentów - wskazywał Bustowski.

- Jeśli chodzi o informację odnośnie pieniędzy przeznaczonych na wykup i przerób mięsa, to powiem tak: nie mam takich informacji, a nawet gdybym je miała, to nie jestem upoważniona do tego, żeby je przekazywać - odpowiadała wiceminister Ewa Lech.

Jak zaznaczała, "wszyscy wiedzą", że świnie były skupione interwencyjnie i zostały przerobione. - Konserwy są. Konserwy miały być kupowane przez jednostki sektora finansów publicznych i tylko tyle mogę powiedzieć. Żadnych bardziej szczegółowych informacji pan prawdopodobnie nigdzie nie uzyska i do przekazania takiej informacji jestem upoważniona - ucięła dyskusję wiceszefowa resortu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA