W Belgii ubiją 4 tys. świń aby zapobiec epidemii ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
25-09-2018,16:20 Aktualizacja: 25-09-2018,16:22
A A A

Służby weterynaryjne Belgii, jak informuje portal Pig World, chcą zamknąć obszar o powierzchni 240 mil kwadratowych tj około 386 km kwadratowych, na którym występuje wirus ASF. Na tym terenie znajduje się 4150 świń domowych utrzymywanych w 58 gospodarstwach.

Świnie z tych gospodarstw mają zostać poddane ubojowi sanitarnemu. Belgijska organizacja rolnicza Boerenbond informuje, że na tym terenie znajdują się trzy duże fermy trzody chlewnej. Pozostałe stanowią małe gospodarstwa.

Minister rolnictwa Belgii Denis Ducarme powiedział, że z powodu dużej populacji dzików wirus prędzej czy później przeniknie do trzody chlewnej. Konsekwencje tego dla Belgii są jego zdaniem nieobliczalne.

wirus asf, przypadek asf, padłe dziki, ASF

Wirus ASF zabija coraz mniej dzików

Wirus afrykańskiego pomoru świń wciąż jest wykrywany w populacji dzików w Polsce. Jednak jego aktywność wraz z początkiem jesieni maleje. Niemal z każdym tygodniem liczba przypadków jest mniejsza. Główny lekarz weterynarii...

Rolnicy, których świnie zostaną poddane ubojowi sanitarnemu, otrzymają rekompensatę pochodzącą zarówno ze środków krajowych jak i unijnych.

Władze Belgii stwierdziły, że dzięki temu ryzyko zarażenia świń domowych wirusem ASF zostanie mocno ograniczone.

Belgijski plan uboju trzody chlewnej w strefie występowania zakażeń ASF-em u dzików został z zadowoleniem przyjęty przez Komisję Europejską, dla której walka z pomorem, jak informuje portal Pig World, jest priorytetem.

Pierwszy przypadek ASF u dzików w Belgii stwierdzono 13 września. Od tej pory już 13 państw spoza UE wstrzymało import mięsa z tego kraju. Są to Korea Południowa, Chiny, Tajwan, Białoruś, Meksyk, Filipiny, Japonia, Republika Południowej Afryki, Serbia, Singapur, Urugwaj, Australia i Malezja.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA