Wirus ASF zabija coraz mniej dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
25-09-2018,13:00 Aktualizacja: 25-09-2018,11:31
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń wciąż jest wykrywany w populacji dzików w Polsce. Jednak jego aktywność wraz z początkiem jesieni maleje. Niemal z każdym tygodniem liczba przypadków jest mniejsza.

Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu 19 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. Zostały one potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach od 10 do 16 września.

Służby weterynaryjne w tym okresie znalazły 28 martwych dzików. W tej liczbie znajdują się cztery odstrzelone sztuki.

tucz kontraktowy, tuczniki, chlewnia, Dominika Szydłowska

Zainwestowała w tucz kontraktowy

Gospodarstwo rolne o powierzchni 30 ha przejęła po rodzicach. Postanowiła zainwestować i wybudowała nową chlewnię przeznaczoną dla niemal 1 tys. sztuk, w której będzie prowadzić tucz kontraktowy.   Dominika Szydłowska z miejscowości...

Przypadki ASF stanowiły głównie pojedyncze martwe bądź odstrzelone sztuki. Największy odnotowano w miejscowości Buradów w gminie Parczew w woj. lubelskim 47 kilometrów od granicy Polski z Białorusią.

Służby weterynaryjne znalazły tam osiem padłych dzików. Było to pięć samic w wieku od trzech miesięcy do trzech lat, dwa ośmiomiesięczne samce oraz jedna nieokreślona pod względem płci sztuka.

Szczegółowy opis najnowszych przypadków ASF można znaleźć tutaj.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć tutaj.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA