Powstała Europejska Karta Wiatru. Przewiduje uproszczenie procedur, plany rozwoju, nowe kryteria aukcji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
20-12-2023,9:10 Aktualizacja: 20-12-2023,10:11
A A A

Uproszczenie procesu wydawania pozwoleń dla energetyki wiatrowej, zmiana zasad aukcji dla źródeł wiatrowych, 10-letnie plany rozwoju - to niektóre założenia Europejskiej Karty Wiatru, podpisanej przez 26 państw UE, w tym i Polskę, oraz ok. 300 podmiotów z branży.

Karta została podpisana we wtorek w Brukseli. Jak podkreśliło największe europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej WindEurope, podpisując Kartę, państwa członkowskie zobowiązują się do szybkiego wdrożenia zmian w systemach wydawania pozwoleń oraz aukcjach dla energetyki wiatrowej, a także zobowiązują się do inwestycji w europejskie łańcuchy dostaw i wsparcie infrastruktury niezbędnej dla rozwoju sektora wiatrowego.

francja, sąd, wyrok, farma wiatrowa, wiatraki, rozbiórka, środowisko, ptaki

Sąd we Francji nakazał demontaż siedmiu turbin wiatrowych z powodu negatywnego wpływu na środowisko

Sąd Apelacyjny w Nimes nakazał rozbiórkę siedmiu turbin wiatrowych w departamencie Herault na południu Francji z powodu negatywnego wpływu na środowisko, w tym z uwagi na ginące od turbin ptaki. Operatorem farmy wiatrowej jest...

W obszarze pozwoleń przyspieszeniu ma ulec wdrożenie nowych zasad, zgodnych z najnowszą dyrektywą OZE (RED III) oraz cyfryzacja całego procesu permittingu, czyli wydawania zezwoleń.

4 mld euro na sektor "zielonej energii"

W kwestii aukcji państwa członkowskie mają rozszerzać stosowanie kryteriów prekwalifikacji do aukcji, a także wprowadzić indeksację wyników, aby odzwierciedlić w ten sposób wzrost kosztów inwestycji. Sygnatariusze deklarują również wprowadzenie 10-letnich planów rozwoju dla energetyki wiatrowej i długoterminowych planów aukcji.

Jak przypomniało WindEurope, w październiku Komisja Europejska opublikowała pakiet rekomendacji dla energetyki wiatrowej, swoje regulacje opublikował też Europejski Bank Inwestycyjny, ale większa część działań spadła na rządy państw członkowskich. Również w październiku KE udostępniła w ramach funduszu innowacji 4 mld euro na granty dla przemysłu pracującego dla sektorów "zielonej" energii, a EBI zmienił regulacje dotyczące kredytów, aby wspierać inwestycje w zakłady produkcyjne oraz uruchomił 5 mld euro gwarancji dla przemysłu związanego z energetyką wiatrową.

hiszpania, europa, wiatraki, fermy wiatrowe, demontaż, turbiny, łopaty, oze

Ponad 1/3 wiatraków w Hiszpanii do zdemontowania w ciągu 5 lat

Ok. 36 proc. wiatraków energetycznych w Hiszpanii trzeba będzie wycofać w ciągu najwyżej pięciu lat, gdyż staną się przestarzałe - przewiduje stowarzyszenie firm wiatrowych (AEE). To oznacza, że ok. 7500 turbin wiatrowych i 20 tys....

Europa dostrzegła siłę energii z wiatru

"Zielona transformacja Europy nie uda się bez energetyki wiatrowej i jej silnego wsparcia na poziomie unijnym i krajowym. Podpisanie Europejskiej Karty Wiatru jasno pokazuje, że Europa widzi inwestycje wiatrowe jako punkt wyjścia do realizacji celów klimatycznych oraz stworzenia silnych i stabilnych łańcuchów dostaw, które zapewnią dobrze płatne miejsca pracy i wzrost gospodarczy. Europa dostrzegła siłę energii z wiatru, a Polska bezpośrednio na tym skorzysta" - ocenił prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki.

W ocenie szefa PSEW, proponowane w Europejskiej Karcie Wiatru działania są spójne z kierunkami rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. "Branża wiatrowa w naszym kraju od lat skupia się na rozwijaniu lokalnego łańcucha dostaw. Jako Stowarzyszenie optujemy za usprawnieniem procedur planistycznych i permittingowych, bo wiemy, że większa liczba usługodawców i współpraca międzynarodowa to szansa nie tylko dla rynku energetyki wiatrowej w Polsce, ale także dla całej krajowej gospodarki" – uważa Gajowiecki. 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama