Prezes Tauronu: chcielibyśmy zapewniać 100 proc. czystej energii już w 2040 r.

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
24-06-2024,9:00 Aktualizacja: 28-06-2024,22:58
A A A

Tauron będzie chciał zapewnić swoim klientom 100 proc. czystej energii już w 2040 r. - zadeklarował w piątek prezes koncernu Grzegorz Lot. Tego dnia spółka Tauron Sprzedaż uruchomiła nową ofertę energii z OZE w stałej cenie przez dziewięć lat dla gospodarstw domowych i pięć lat dla firm.

Lot mówił o tym na zorganizowanym w piątek po południu spotkaniu prasowym m.in. poprzedzającym główne dwa dni festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Akcentował wagę transformacji działalności w kierunku ekologii i oparcie jej na potrzebach klientów.

„Budujemy nową strategię na wiele lat do przodu i w tej strategii określiliśmy na pierwszym kroku rdzeń biznesowy: to jest 6 mln klientów przyłączonych do sieci, które kupują od nas energię elektryczną. Do 2050 r. 100 proc. energii ma pochodzi ze źródeł odnawialnych, atomu bądź takich, które są uznawane za zeroemisyjne. Naszą ambicją jest, żeby to zrealizować do 2040 r.” - mówił Lot.

„Dzięki temu nie tylko ratujemy świat, ale również budujemy przewagę konkurencyjną naszych klientów. Żeby klienci ci mogli skutecznie konkurować na rynkach europejskich, światowych, muszą mieć zagwarantowaną zieloną energię. (…) Ta energia musi być dobrej jakości i musimy zapewnić bezpieczną sieć, bezpieczne warunki współpracy z nami” - dodał prezes Tauronu.

Zaznaczył, że pierwsza nowa oferta przygotowana przez trzy miesiące działalności nowego szefostwa koncernu łączy produkcję pochodzącą w całości z wciąż rozwijanych źródeł odnawialnych Tauronu z gwarancją ceny na dziewięć lat (dla klientów indywidualnych; dla firm od pięciu do dziesięciu lat).

energa, magazyny energii, mikroinstalacje, oze

Energa-Operator: coraz więcej przydomowych magazynów energii

Według Energi-Operatora, przybywa przydomowych magazynów energii. Jak podała spółka zależna Energi z Grupy Orlen, na koniec maja do jej sieci przyłączonych było już ponad 3,5 tys. tego typu instalacji o mocy do 50 kW. Ich łączna...

Koncern przypomina, że łączna moc Tauronu zainstalowana w jego źródłach OZE wynosi blisko 700 megawatów – w tym 417 MW w elektrowniach wiatrowych, 133 MW w wodnych, 56 MW w fotowoltaicznych. Obecnie koncern buduje farmy wiatrowe o łącznej mocy 164,9 MW, z czego 121,5 MW zostanie oddane do eksploatacji jeszcze w tym roku oraz fotowoltaiczne o mocy 199 MW, z czego 55 MW zostanie oddane do eksploatacji w najbliższych miesiącach.

W piątek prezes Lot poinformował też, że Tauron we współpracy z Politechniką Śląską i Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach przygotował konkurs dla studentów tych uczelni. Autorzy najlepszych filmów (tzw. rolek) zachęcających do nowej oferty otrzymają nagrody pieniężne.

Tauron Polska Energia zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Od 2010 r. spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie m.in. w indeksach WIG20 i WIG30.

W strukturze akcjonariatu Taurona Skarb Państwa ma 30,06 proc. głosów, KGHM Polska Miedź (spółka kontrolowana przez Skarb Państwa) 10,39 proc., Nationale Nederlanden 5,06 proc., a pozostali akcjonariusze 54,49 proc. głosów.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama