Tysiące dzików do odstrzału. Powstanie kolejny płot?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-07-2020,8:05 Aktualizacja: 21-07-2020,17:45
A A A

W ramach zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) w województwie łódzkim ma zostać odstrzelonych ponad 4 tysiące dzików w poszczególnych powiatach i obwodach łowieckich. Jest też postulat, by zbudować płot wzdłuż Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

15 lipca wojewoda łódzki wydał rozporządzenie w sprawie odstrzału sanitarnego dzików. Nakazał, by uśmiercić w ramach tej akcji ponad 4 tys. 200 zwierząt - najwięcej w powiatach: piotrkowskim - 500, radomszczańskim - 450, tomaszowskim - 320, bełchatowskim i pajęczańskim - po 300.

bioasekuracja, ASF, , wirus ASF, afrykański pomór świń, odszkodowanie dla rolników, komisja, trzoda chlewna,

Bioasekuracja to ważny czynnik w walce z ASF

Afrykański pomór świń (ASF) rozprzestrzenia się po kraju i jest odnotowywany zarówno w stadach świń jak i u dzików. Głównym sposobem zabezpieczenia chlewni przed wirusem jest przestrzeganie zasad bioasekuracji.  ...

Ponadto myśliwi mają dostarczać odstrzelone zwierzęta do miejsc wyznaczonych przez powiatowych lekarzy weterynarii w celu pobrania prób do badań w kierunku ASF oraz przetrzymania ich tam do czasu uzyskania wyników.

Do urzędu wojewódzkiego trafiło też ostatnio wystąpienie Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego na wniosek delegatów Rady Powiatowej IRWŁ w Łowiczu. Pismo zawiera prośbę "o podjęcie działań w sprawie budowy płotu ochronnego zabezpieczającego przed migracją dzików i rozprzestrzenieniem się wirusa ASF w powiecie łowickim wzdłuż Bolimowskiego Parku Krajobrazowego oraz w powiatach piotrkowskim i tomaszowskim".

Takie ogrodzenie powstało już w tym roku w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego na podstawie rozporządzenia wojewody. Wykonało je Nadleśnictwo Smardzewice.

 

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu