Szczepionka przeciwko ASF jest najwyższym priorytetem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
02-02-2022,11:50 Aktualizacja: 02-02-2022,11:50
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń w 2021 roku został wykryty w największej w ciągu ośmioletniej walki z tą chorobą liczbie gospodarstw trzodowych. Tylko z tego powodu zabito i zutylizowano ponad 42,5 tysiąca tych zwierząt.

ASF u świń domowych był stwierdzany nawet w grudniu, co we wcześniejszych latach nie miało miejsca. Stąd coraz częściej pada pytanie o szczepionkę przeciwko tej chorobie. Czy w najbliższych latach istnieje szansa na jej wynalezienie?

Profesor dr hab. Krzysztof Niemczuk, dyrektor PIW-et PIB w Puławach w rozmowie z nami potwierdza, że docierają do niego wiarygodne informacje dotyczące prac nad szczepionką przeciwko ASF.

rynek trzody chlewnej, przewaga kontraktowa, nieuczciwe praktyki handlowe, UOKiK, Tomasz Chróstny

UOKiK: mięso wieprzowe ze zdrowych zwierząt ze stref ASF jest przyjmowane

UOKiK sprawdził, czy sieci handlowe i duże zakłady przyjmują mięso ze zdrowych zwierząt hodowanych w strefach, gdzie występują przypadki ASF. Odmowa może stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej wobec hodowców trzody...

- My tj. zespół naukowców z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego, analizujemy różne doniesienia, także medialne i te o większej wiarygodności, czyli doniesienia naukowe w tym zakresie. Wiele z nich ma charakter niezweryfikowanych informacji, które mają na celu raczej podsycenie emocji, a nawet świadomego wprowadzania konkurencji w błąd. Ten pozytywnie rozumiany wyścig trwa - mówi prof. Krzysztof Niemczuk.

Dyrektor PIW-et PIB w Puławach podkreśla, że obecnie żaden kraj, czy międzynarodowe konsorcjum, nie jest blisko opracowania takiej szczepionki. Choć są liderzy jak Amerykanie, Hiszpanie czy międzynarodowe konsorcja z naukowcami z Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Szwecji.

- Muszę przyznać z nieukrywaną dumą, że nasza realizowana w Instytucie droga do opracowania szczepionki przeciw ASF również jest w czołowej grupie powyżej wymienionych państw. Świadczy o tym zainteresowanie naszymi pracami, czy wreszcie zaproszenia do międzynarodowych konsorcjów. Potrzebujemy jednak czasu i spokojnej pracy - podkreśla dyrektor PIW-et PIB w Puławach

Krzysztof Niemczuk zapewnia, że prace nad szczepionką przeciwko ASF są dla Instytutu najwyższym priorytetem.

- Dodam na zakończenie, że prace nadzorowanego przeze mnie zespołu naukowców pracujących nad wieloma wariantami badań naukowych nad ASF, są bardzo wysoce oceniane przez naukowców tworzących międzyresortowy zespół ds intensyfikacji badań nad wirusem ASF.

Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu