Prezydent podpisał ustawę. Będą ułatwienia dla hodowców świń

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
15-08-2018,12:00 Aktualizacja: 15-08-2018,12:30
A A A

Prezydent Andrzej Duda 10 sierpnia podpisał ustawę o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Zmniejszyła ona obciążenia administracyjne związane z tymi obowiązkami.

Ustawa wydłuża do dwóch dni terminy na zgłaszanie zdarzeń dotyczących świń w siedzibach stad położonych na obszarze zapowietrzonym, zagrożonym lub innym podlegającym ograniczeniom ze względu na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt. Obecnie trwa on 24 godziny.

Hodowca trzody chlewnej będzie miał dwa dni na zgłoszenie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zwiększenia lub zmniejszenia liczebności stada i uboju zwierząt.

ceny tuczników, tuczniki, trzoda chlewna, zakłady mięsne

Tuczników brakuje na rynku więc żywiec drożeje

Żywiec wieprzowy w Niemczech w ubiegłym tygodniu podrożał o dwa eurocenty. Zakłady mięsne płaciły za niego 1,41 euro za kilogram w wadze bitej ciepłej. W 32 tygodniu odnotowano kolejne wzrosty cen, tym razem o osiem eurocentów. Tuczniki w 31...

Rolnicy w tym terminie nie będą musieli zgłaszać agencji urodzeń świń w siedzibach stad położonych na tych obszarach. Do ich obowiązków będzie należało jedynie ich oznakowanie, które należy wykonać do 30 dnia od daty urodzenia.

Gdy świnia straci kolczyk lub uszkodzi go w sposób uniemożliwiający identyfikację, hodowca będzie musiał oznakować ją numerem identyfikacyjnym zgodnym z numerem siedziby stada w ciągu jednego dnia od tego zdarzenia.

Rolnicy w myśl nowej ustawy będą mogli sami zdecydować, czy znakować świnie kolczykiem czy tatuażem.

W przypadku użycia kolczyka nie wskazano, na której małżowinie usznej ma być on umocowany.

Gdy świnie będą przemieszczane do innej siedziby stada niż miejsce ich urodzenia i będą tam przebywać dłużej niż 30 dni ich właściciel musi je dodatkowo oznakować numerem identyfikacyjnym nowego stada, w którym aktualnie one przebywają.

wirus asf, ognisko asf, trzoda chlewna, Chiny

ASF w Chinach. Czy to dobra wiadomość dla Europy?

Afrykański pomór świń w Chinach został potwierdzony 3 sierpnia na fermie położonej w dystrykcie Shenbei tj. w północno-wschodniej części tego kraju w mieście Shenyang w prowincji Liaoning. Według Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt...

Oznakowanie to musi być wykonane niezwłocznie, jednak nie później niż przed opuszczeniem siedziby stada przez zwierzę

Ustawa rezygnuje z obowiązku zgłaszania dodatkowego oznakowania świń Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Spis świń ma dotyczyć tylko ich liczby w stadzie. Tylko ta informacja musi być przekazana ARiMR oraz umieszczona w prowadzonej w siedzibie stada księdze rejestracji.

Podmioty prowadzące targi zwierząt gospodarskich zwolniono z obowiązku prowadzenia ksiąg rejestracji świń. Podmioty te są obowiązane do prowadzenia ewidencji zwierząt wprowadzanych na targ, wystawę, pokaz, konkurs lub do miejsca gromadzenia zwierząt, w formie papierowej lub w formie dokumentu elektronicznego.

Znowelizowane przepisy mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Tekst ustawy przyjęty przez Senat bez poprawek można znaleźć tutaj.

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA