ASF w Chinach. Czy to dobra wiadomość dla Europy?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
13-08-2018,11:30 Aktualizacja: 13-08-2018,11:43
A A A

Afrykański pomór świń w Chinach został potwierdzony 3 sierpnia na fermie położonej w dystrykcie Shenbei tj. w północno-wschodniej części tego kraju w mieście Shenyang w prowincji Liaoning. Według Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt OIE chorobę tę wykryto u 47 padłych świń.

Władze weterynaryjne Chin wybiły także 913 świń, które znajdowały się w obszarze objętym epidemią pomoru.

Chińskie władze natychmiast podjęły szereg działań mających na celu ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się wirusa w tym między innymi zakaz przemieszczania żywych zwierząt oraz karmienia świń tzw. zlewkami.

wirus asf, ognisko asf, trzoda chlewna, zasady bioasekuracji

Pięć ognisk ASF w czterech województwach

Wirus afrykańskiego pomoru świń niepokojąco szybko rozprzestrzenia się wśród trzody chlewnej. Główny lekarz weterynarii poinformował o kolejnych pięciu ogniskach. Dwa ogniska afrykańskiego pomoru świń wybuchły w woj. lubelskim, a po...

Nie wiadomo jak wirus dostał się do chlewni. W związku z tym nie można wykluczyć pojawienia się kolejnych ognisk w najbliższym czasie. ASF to dla Chin, które utrzymują niemal połowę światowego pogłowia świń, ogromne zagrożenie.

Struktura produkcji świń w Chinach jest w wielu przypadkach podobna do polskiej. Nadal przeważają tam małe gospodarstwa utrzymujące po kilka sztuk świń, które nie przestrzegają zasad bioasekuracji.

Drobni producenci trzody chlewnej stanowią więc ogromne zagrożenie rozprzestrzenia wirusa na nowe obszary.

Czy fakt, że wirus ASF dostał się do Chin może wpłynąć na światowe ceny wieprzowiny? Zdaniem analityków Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej trudno przewidzieć czy tak się stanie, ponieważ wciąż mamy za mało informacji na ten temat.

trzoda chlewna, świnie, ASF, Litwa, Giedrius Surplys, bioasekuracja

Pieniądze dla rolników w zamian za likwidację hodowli świń

Resort rolnictwa Litwy przeznaczy 3 mln euro na zachęty dla hodowców, by rezygnowali z chowu świń po wykryciu w tym tygodniu przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) w jednej z największych w kraju farm trzody chlewnej, należącej do...

Wiadomo jednak, że jeśli wirus dostanie się do kolejnych chlewni, odbudowa produkcji sektora trzody chlewnej w Chnach będzie znacznie utrudniona.

Produkcja trzody chlewnej w Chinach może w najbliższym czasie zostać mocno ograniczona co z pewnością wpłynie na wzrost popytu na wieprzowinę z importu.

Kraje Unii Europejskiej, zdaniem analityków KZP-PTCH, w obliczu ceł nałożonych na wieprzowinę z USA, będą miały przewagę konkurencyjną. To z kolei może otworzyć nowe możliwości eksportowe, które poprawią trudną sytuację unijnych producentów świń.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA