Pogłowie świń w UE wzrosło, ale spadła liczba macior

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
08-11-2018,10:05 Aktualizacja: 08-11-2018,9:55
A A A

Liczba macior w pogłowiu trzody chlewnej w Unii Europejskiej zmalała o 0,9 procent w stosunku rok do roku. W związku z tym w najbliższych miesiącach możemy się spodziewać ograniczenia produkcji trzody chlewnej w krajach Wspólnoty.

Pogłowie trzody chlewnej ogółem w Unii Europejskiej, która jest drugim po Chinach producentem wieprzowiny na świecie, nieznacznie wzrosło. Według danych Komisji Europejskiej wzrost ten wyniósł 1,4 proc. rok do roku.

Liczba macior jednak zmalała o 0,9 proc. w stosunku do 2017 roku. Zdaniem analityków Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, wskutek tego w najbliższych miesiącach możemy się spodziewać ograniczenia produkcji świń w krajach Wspólnoty.

kolczyk, znakowanie, rejestr zdarzeń, portal IRZPlus

Rejestr świń przez internet dzięki IRZPlus

Rolnicy utrzymujący świnie, bydło, owce lub kozy uzyskali możliwość bezpośredniego dostępu do systemu informatycznego obsługującego rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych IRZPlus. Portal został uruchomiony przez Agencję Restrukturyzacji i...

Pogłowie macior najbardziej spadło w Niemczech (-2,5 proc.), we Francji (-1,6 proc.), w Polsce (-1,6 proc.) oraz w Holandii (-0,5 proc. ).

Liczba macior w ostatnim roku w niektórych krajach również wzrosła, najwięcej w Danii (+3,3 proc.), w Belgii (+2,1 proc. ) oraz w Hiszpanii (+0,2 proc.).

Pogłowie loch liczone średnio dla całej UE, zdaniem analityków KZP-PTCH, w najbliższych miesiącach będzie prawdopodobnie dalej maleć. Głównym powodem tej sytuacji może być nadpodaż i niskie ceny płacone w skupach oraz wzrostu cen pasz, który jest związany z suszą.

Nadpodaż produkcji trzody chlewnej już ma miejsce. Świadczą o tym ceny warchlaków, które są o 23 proc. niższe niż w ubiegłym roku. Sytuacja ta dotyka największych producentów prosiąt w Europie czyli Danii i Holandii.

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Wtorek, 20 listopada Godz:
Imieniny: Anatola, Sądzimira
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2018

Hoduj z głową świnie:

-Pozbyć się gryzoni

-I jak tu żywić po suszy?

-Sposoby na ciepłą chlewnię

-Świńskie hybrydy w akcji

-Spółdzielnia hodowlana

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2018

Hoduj z głową bydło:

-Opas byków simental

-Biodynamiczne mleko

-Kukurydza i smaczny międzyplon

-Z gryzoniami nie ma żartów

-Wzmocni odporność cieląt

PRENUMERATA