Pierwsze w tym roku ognisko ASF potwierdzono w gminie Gołdap

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
31-01-2019,12:35 Aktualizacja: 31-01-2019,12:35
A A A
Główny Lekarz Weterynarii poinformował dziś (31 stycznia) o wyznaczeniu pierwszego w tym roku ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF). Choroba zaatakowała gospodarstwo utrzymujące 67 świń.
 
Ostatnie ognisko ASF w Polsce odnotowano we wrześniu 2018 r. Wirus zaatakował wówczas gospodarstwo, w którym utrzymywano 4 świnie, położone w gminie Białopole w powiecie chełmskim w województwie lubelskim.
 
Po niemal czteromiesięcznej przerwie wirus ASF ponownie przypomniał o sobie. GLW potwierdził pierwsze w tym roku ognisko ASF w stadzie trzody chlewnej.
 
asf w europie, walka z asf, budowa płotu na granicy, odstrzał dzików, dania, niemcy

Bruksela odradza stawianie płotów na granicach w związku z ASF

Komisja Europejska negatywnie wypowiedziała się o budowaniu płotów na granicach, jako sposobie walki z przemieszczaniem się dzików i tym samym przenoszeniem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Projekt taki rozpoczęła realizować...
Chorobę potwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 29 stycznia 2019 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
 
Wirus wdarł się do gospodarstwa, w którym utrzymywano 67 świń, położonym w gminie Gołdap w powiecie gołdapskim w województwie warmińsko-mazurskim. 
 
Gospodarstwo jest położone w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE). Wdrożono w nim procedury związane z likwidacją choroby.
 
W tym roku potwierdzono jedno ognisko ASF oraz 163 przypadki choroby u dzików.
 
  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2024

Hoduj z głową świnie:

-Sezon ASF szybko nabiera rozpędu

-Liczymy opłacalność tuczu

-Zadbajmy o świnie latem

-Tuczniki bez antybiotyków i GMO

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2024

Hoduj z głową bydło:

-Włókno fizycznie efektywne jest kluczowe

-Żywienie wspomagające wątrobę

-Przewodnik po dodatkach kiszonkarskich do kukurydzy

PRENUMERATA