Bruksela odradza stawianie płotów na granicach w związku z ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Krzysztof Strzępka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-01-2019,12:50 Aktualizacja: 29-01-2019,13:02
A A A

Komisja Europejska negatywnie wypowiedziała się o budowaniu płotów na granicach, jako sposobie walki z przemieszczaniem się dzików i tym samym przenoszeniem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Projekt taki rozpoczęła realizować Dania.

- Budowanie ogrodzenia dziś nie jest ani rekomendacją, ani ogólną opcją ze strony UE. Unia nie wspiera ze swojego budżetu takich projektów - powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli Anca Paduraru, rzeczniczka KE.

dania, niemcy, asf, Jakob Ellemann-Jensen, Jan Philipp Albrecht

Na granicy ruszyła budowa ogrodzenia. Ma ochronić kraj przed ASF

Dania rozpoczęła w poniedziałek budowę 70-kilometrowego ogrodzenia na granicy z niemieckim Szlezwikiem-Holsztynem. Ma zapobiec wędrowaniu dzików z Niemiec i chronić kraj przed ASF. Projekt wzbudza kontrowersje. Stalowa konstrukcja,...

Jak poinformowała, KE zwróciła się do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności o opinie naukowe w sprawie metod grodzenia. - To nie jest pierwsza opcja, jeśli chodzi o rozwiązywanie problemu afrykańskiego pomoru świń - dodała i zastrzegła, że jest to generalne stanowisko KE i nie dotyczy tylko problemu granicy duńsko-niemieckiej.

Paduraru zwróciła uwagę, że ogrodzenie może zmniejszyć przemieszczanie się dzików, ale powinno być wykorzystywane w połączeniu z innymi środkami kontrolnymi.

Dania rozpoczęła w poniedziałek budowę 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy niemieckiej, by próbować chronić ważny dla tamtejszej gospodarki sektor hodowli i uboju trzody chlewnej. Decyzję w tej sprawie duński parlament podjął w czerwcu 2018 roku, po tym jak rząd ostrzegł, że przenoszony m.in. przez dziki ASF może zagrozić eksportowi wieprzowiny.  

Budowę płotu, który miałby chronić wschodnią granicę przed ASF rozważał również polski rząd. Ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu. Podobnie uczyniła Finlandia, która zastanawiała się nad ogrodzeniem na granicy z Rosją.

Tamtejsze władze uznały, że trudno jest zbudować w pełni szczelne ogrodzenie przeciwko dzikom, więc jego skuteczność w zmniejszeniu ryzyka rozprzestrzenienia się choroby trzody chlewnej jest wątpliwa.

Z kolei w połowie stycznia francuskie ministerstwo rolnictwa zapowiedziało utworzenie "białej strefy" bez dzików na granicy belgijskiej, aby zapobiec przeniknięciu ASF. Francuskie władze poza odstrzałem dzików przewidują również, że "biała strefa" będzie miała ogrodzenie.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA