Perspektywy rozwoju rynku wieprzowiny w UE

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
04-01-2018,10:00 Aktualizacja: 03-01-2018,21:22
A A A
Rynek wieprzowiny w UE do 2030 r. będzie się rozwijał, ale nieznacznie. Eksperci przewidują, że w państwach UE-15 produkcja wieprzowiny spadnie o 1 proc. a w państwach nowoprzyjętych (EU-13N) wzrośnie o 7 proc.
 
Unijne ceny wieprzowiny w 2016 r. wzrosły dzięki zwiększonemu eksportowi do Chin, a pogłowie świń w wielu krajach mimo rosyjskiego embarga zwiększyło się. Jednak długoterminowe perspektywy tego rynku nie są optymistyczne, ponieważ zakładają marginalny rozwój branży - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. 
 
asf, program zwalczania asf, trzoda chlewna, wirus asf

Pieniądze przeznaczone na zwalczanie ASF w 2018 roku są za małe?

Program mający na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie w 2018 roku rozpoczął się z dniem 1 stycznia. Zdaniem hodowców pieniądze...
Konsumpcja wieprzowiny w państwach UE do 2030 r. będzie stabilna, a dodatkowo światowa konkurencja będzie korzystała z tańszych pasz, co odbije się niekorzystnie na rozwoju branży. 
 
Wpłyną na to również ograniczenia środowiskowe oraz nacisk społeczeństwa na poprawę dobrostanu zwierząt, co zahamuje wzrost produkcji.
 
Przy stabilnej konsumpcji, dodatkowo wyprodukowana wieprzowina będzie musiała zostać wyeksportowana na konkurencyjne rynki trzecie. 
 
Jak zauważyli eksperci w ograniczeniu kosztów produkcji i poprawie konkurencyjności pomaga integracja pionowa, która najszybciej rozwija się w Hiszpanii, Włoszech oraz w Polsce. 
 
Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki można spodziewać się, że do 2030 roku produkcja wieprzowiny w państwach starej piętnastki zmniejszy się o 1 proc. natomiast wzrośnie o 7 proc. w państwach nowoprzyjętych.
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA